Pásmo Gazy je malý region na východním pobřeží Středozemního moře. Na severu a východě sousedí s Izraelem, na jihu s Egyptem a na západě s krátkým pobřežím. Region je dlouhý jen asi 41 kilometrů a široký 6 až 12 kilometrů, jeho rozloha činí přibližně 365 kilometrů čtverečních.

Pohledem Jiřího VojáčkaZdroj: DeníkPodle odhadů žijí v Pásmu Gazy přibližně dva miliony Palestinců. Z toho vyplývá velmi vysoká hustota zalidnění, tisíce lidí na kilometr čtvereční. Vysokou hustotu zalidnění ještě zhoršuje politická situace, neboť území je od roku 2007 pod blokádou uvalenou Izraelem a Egyptem, která omezuje pohyb osob a zboží.

Lidé v Jeruzalémě se dívají na plakáty izraelských rukojmích zadržovaných v Gaze. Ilustrační snímek
Rodiny zajatých Izraelců se sešly s premiérem. Záznam unikl: Došlo na hněv i šok

V městských oblastech Pásma Gazy žije mnoho lidí v těsném sousedství, často ve výškových budovách, přeplněných uprchlických táborech a hustě obydlených čtvrtích. To má významné důsledky pro infrastrukturu, veřejné zdraví a městské plánování. Během konfliktů může vysoká hustota obyvatelstva vést k vyššímu počtu obětí a výraznějšímu ničení majetku, protože je obtížné se během vojenských operací vyhnout civilním oblastem.

Zdroj: Youtube

Jak uvedl server Army Recognition, hustý a složitý městský terén v Pásmu Gazy značně omezuje manévrovací schopnosti vojáků a obrněných vozidel. Pro pěší jednotky je náročné pohybovat se rychle a udržovat formaci v úzkých ulicích a těsně u sebe umístěných budovách. Tanky, které jsou výkonné v otevřeném terénu, mají potíže se stísněnými městskými prostory, kde mohou být silnice příliš úzké a překážky, jako jsou mosty a podchody, nemusí unést jejich hmotnost.

Bez spojení není velení

Dalším kritickým omezením je komunikace. Městská krajina je známá tím, že ruší rádiové signály, což může vést k poruchám koordinace a velení. Pro pěchotu to znamená zvýšenou zranitelnost, protože jednotky se mohou dostat do izolace. Pro posádky tanků, jejichž efektivita závisí na neustálé komunikaci s pěchotou a velitelskými jednotkami, mohou městské kaňony vytvořené vysokými budovami vést ke značným operačním potížím.

Logistika v městské bojové zóně je také složitější. Dodávky nezbytných zásob, jako je munice, potraviny a zdravotnické vybavení, pěším jednotkám jsou ztíženy městským uspořádáním. Pro tanky jsou logistické problémy ještě náročnější, protože vyžadují stálé dodávky paliva, náhradních dílů a specializované munice, které se v městské zástavbě obtížně přepravují a distribuují.

Vyjádření Pavla Novotného k situaci na Blízkém východě vyvolala rozruch:

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný
Palestinci? Regulérní opice, vybombardovat, napsal Novotný. Pak se omluvil

Pravidla nasazení v městském prostředí jsou často přísná, aby se minimalizovaly vedlejší škody a civilní oběti. To představuje další omezení pro pěchotu i tanky, které musí být při použití síly velmi opatrné.

Riziko vedlejších škod je vysoké a politické a strategické důsledky takových incidentů mohou být závažné.

Z hlediska hrozeb je městské prostředí příznivé pro obránce a může být noční můrou pro útočící síly. Pěší jednotky jsou obzvláště náchylné k přepadům a bojům zblízka, kdy protivníci mohou udeřit ze skrytých pozic a rychle se stáhnout do městského bludiště. Tanky jsou navzdory svému pancéřování zranitelné útoky shora, kde budovy poskytují nepříteli vyvýšené místo, a zblízka, kde jsou jejich hlavní zbraně méně účinné a kde mohou být cílem ručních protitankových zbraní.

Hrozba jménem podzemní tunely

Ke složitosti městské války přispívá i hrozba, kterou představují sítě tunelů, jež využívají například bojovníci Hamásu. Tyto tunely mohou být použity k usnadnění překvapivých útoků, umožňují nepozorovaný pohyb sil a skladování zásob nebo zbraní. Představují významnou výzvu pro konvenční vojenské operace, protože popírají mnoho technologických výhod moderních armád a vyžadují specializované vybavení a taktiku, jak jim čelit.

Přečtete si svědectví o ukrutnostech, kterých se údajně dopouští Hamás:

Ozbrojenci z palestinského hnutí Hamás podle svědectví znásilňovali a mučili ženy. Ilustrační snímek
Děsivá svědectví o mučení Hamásem: Ženy měly mít po znásilnění zlomené pánve

Boj zblízka proti protitankovým zbraním v městském prostředí je pro obrněné jednotky obzvláště nebezpečný. Těsná blízkost budov umožňuje nepřátelským silám zasáhnout tanky z pozic, které je obtížné odhalit a zaměřit. Pěchota podporující obrněné jednotky musí být ostražitá a aktivně zajišťovat tyto oblasti, aby ochránila tanky před takovými hrozbami.

Celkově je městské bojiště jedním z nejnáročnějších prostředí pro vojenské operace, které vyžaduje vysokou úroveň koordinace, disciplíny a přizpůsobivosti pěších i obrněných jednotek.

Přítomnost sítí tunelů a hrozba boje zblízka s protitankovými zbraněmi ještě více komplikují už tak náročný úkol městské války.