Soubor informací, které odlišují jednoho člověka od druhého, tvoří podle vědců zhruba 0,1 procenta genetické výbavy. Tato desetina procenta dělá z každého jedince originál a právě v ní se může skrývat recept na boj s novým typem koronaviru. Může se v ní ukrývat gen, který zapříčiní mimo jiné i rezistenci vůči některým chorobám.

Experti proto hledají po celém světě jedince, kteří se setkali s nakaženými covidem a přesto neonemocněli, aby je zařadili do nového výzkumu. Už v minulosti se vědcům tímto způsobem podařilo odhalit lidi, kteří díky unikátním genům například nikdy nebudou HIV pozitivní.

Stále podrobnější znalosti lidské genetiky pomáhají vědcům vyvíjet například speciální léky proti závažným chorobám. Tyto léky dokáží napodobit rozdíly v genetické informaci u rezistentních pacientů a díky tomu nemocného uzdravit, nebo mu zásadně vylepšit život.

Stejnou cestou se nyní vědci pokusí najít klíč k léčbě zákeřného covidu. Potenciálně rezistentní jedince hledají po celém světe, právě s jejich pomocí pak budou experti v laboratořích vyvíjet lék, který může epidemii zastavit, nebo alespoň výrazně zmírnit její následky.

„Rozíření viru SARS-CoV-2 v globálním měřítku poskytlo další ukázku pozoruhodné variability mezi jednotlivci v průběhu infekce, od asymptomatických infekcí až po život ohrožující průběh onemocnění,“ uvádí tým vědců vedený imunologem Evangelosem Andreakosem z aténské akademie.

O vrozené rezistenci se ví málo

Od počátku epidemie povědomí vědců o nemoci covid-19 výrazně stouplo. „Stále ale víme velmi málo o lidském genetickém a imunologickém základu vrozené rezistence na SARS-CoV-2,“ dodává tým expertů.

Jeden výzkum již proběhl, nebyl však tak rozsáhlý a proto nepřinesl zásadní výsledky. Ukázal však, že některé krevní skupiny, zejména 0, vykazují vůči novému koroanviru rezistenci. Ochranu také mají poskytovat vybrané druhy proteinů.

Postup výzkumu je jasný

Pro další výzkum ale vědci potřebují daleko širší vzorek populace. „Nejprve se zaměříme na neinfikované lidi, kteří se nenakazili doma od nemocných členů rodiny. Poté zvažujeme jedince vystavené náloži virů při osobních setkáních bez ochranných pomůcek,“ popsal tým vědců.

Každý člověk zapojený do výzkumu bude muset podstoupit PCR test a další krevní testy, aby se dokázalo, že není a v minulosti nebyl covidem infikován. V současné době je zapsáno již 400 účastníků studie z celého světa. Další se mohou hlásit ZDE.