V karanténě skončila hroší dvojice ze zoo v belgickém městě Antverpy poté, co zvířata nechal tým ošetřovatelů otestovat na koronavirus. Testy byly pozitivní. Případ antverpských hrochů je tak novým důkazem o tom, že pandemie koronaviru nemusí být postrachem pouze pro lidi. „Pokud je mi známo, nákaza u našich hrochů je prvním zaznamenaným případem covidu u tohoto druhu. Dosud byl u zvířat tento virus viděn zejména u velkých primátů a kočkovitých šelem," shrnul veterinář Zoo Antverpy Francis Vercammen.

Původ nákazy hrochů je neznámý. „Není jasné, jak se čtrnáctiletý Imani a jednačtyřicetiletá Hermien nakazili virem. Oběma se ale daří dobře, tedy až na rýmu, kterou trpí," uvedli zástupci antverpské zoo.

Právě rýma bylo to, co upoutalo pozornost ošetřovatelského týmu natolik, že dali hrochy na covid otestovat. „Hroši mají obvykle vlhké čumáky, ovšem veterináři v zoo si všimli, že z nosů jejich svěřenců vystřikuje sopel," píše BBC.

Po odhalení nákazy byla v zoo zavedena zpřísněná epidemiologická opatření - přesně, jako je tomu i u lidí, když se nakazí. „Výběh hrochů byl uzavřen. Jejich ošetřovatelé, kteří měli negativní test na covid, musí vždy při kontaktu se zvířaty nosit respirátory a speciální brýle, a rovněž si před i po kontaktu s hrochy musí dezinfikovat obuv," uvádí BBC.

Smrt levhartů

Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí je pravděpodobnost, že by zvířata šířila covid a mohla jím nakazit lidi, minimální. Zároveň však americká agentura upozorňuje, že se vyskytují případy, kdy nemocní lidé mohou nakazit zvířata.

„Po celém světě byly zaznamenány případy nakažených zvířat. Většina z nich onemocněla po blízkém kontaktu s osobami, které měly pozitivní test na covid-19, tedy například s majiteli či pečovateli. Dosud není jasné, která zvířata se mohou covidem nakazit. Doteď zaznamenané případy nemoci se vyskytly u domácích zvířat, tedy koček, psů a fretek, dále u zvířat žijících v zoo - šlo o kočkovité šelmy, primáty a hyeny, covidem se prokazatelně nakazili rovněž norkové na kožešinových farmách," shrnuli zástupci Centra pro kontrolu a prevenci nemocí na webu.

Podle amerického serveru USA Today se dokonce už vyskytly ojedinělé případy zvířat, která po nákaze koronavirem zemřela. „Celkový počet těchto případů není známý, letos na podzim ovšem zástupci zoo v Sioux Falls ve státě Jižní Dakota oznámili, že covid-19 může stát za smrtí jednoho ze vzácných bílých leopardů. V zoo v Honolulu zase zemřel třináctiletý lev berberský, který sice trpěl dlouhodobými zdravotními problémy, pošel ovšem po kontaktu s virem. Tři sněžní levharti zemřeli na komplikace spojené s nemocí covid-19 v Lincoln Children's Zoo ve státě Nebraska," uvádí server USA Today.

Podle prezidenta Americké asociace veterinářů (American Veterinary Medical Association), který se vyjádřil pro zpravodajství USA Today, se ovšem zvířata nakažená covidem většinou poměrně rychle zotaví. „Většinou projevují podobné symptomy, jako lidé - kýchání, rýmu, únavu," shrnul Jose Arce. A stejně jako u lidí, i pro zvířata se covid stává nejnebezpečnějším ve chvíli, kdy mají další přidružené nemoci.

Pozor na kočky i psy

Letos na jaře univerzita v Utrechtu zveřejnila výsledky výzkumu, který se zaměřil na to, zda se domácí zvířata mohou nakazit covidem od svých páníčků. Výsledkem studie je, že ano. „Pokud máte covid, měli byste se vyhýbat kontaktu se svou kočkou či psem, stejně tak, jako je nutné se vyhýbat ostatním lidem," řekla pro BBC Els Broensová z Utrechtské univerzity.

I studie, kterou připravil její tým, potvrzuje, že zvířata mají většinou pouze lehký průběh nemoci, anebo jsou mnohdy i bez příznaků. A rovněž ujišťuje, že není šance, aby se lidé žijící v domácnosti s nakaženým zvířetem, od něj zase zpětně nakazili.