Kosmická loď vracející se z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) v neděli dosedla podle plánu na hladinu Mexického zálivu. Přistání pilotované mise na moři bylo pro americkou kosmonautiku první po 45 letech a zároveň to bylo poprvé, co tuto cestu zajistila soukromá společnost SpaceX.

Modul americké vesmírné lodi Crew Dragon se dvěma astronauty během nakládání na palubu záchranářského plavidla v Mexickém zálivu, 2. srpna 2020.<
Z ISS se na Zemi vrátila loď Crew Dragon. Astronauti přistáli v Mexickém zálivu

Američtí astronauti na úterní tiskové konferenci ocenili, jak hladce jejich dvouměsíční mise proběhla a jak dobře na ni byli připraveni. "Nedokážu ani vyjádřit slovy, jak dobrý výcvik nám tým SpaceX poskytl," prohlásil Behnken. Astronauti mimo jiné dostali od společnosti SpaceX video a audio nahrávky přistání na moři z dřívějších let, aby nebyli v průběhu letu ničím zaskočeni.

Burácení a silné otřesy

Při návratu pocítili kromě hlasitého burácení také horko a silné otřesy při odpoutání kapsle Crew Dragon od nákladní části, která shořela v atmosféře, a při vystřelení padáků, s jejichž pomocí se kosmická loď snesla na vodní hladinu. "Bylo to, jako kdyby vám někdo praštil baseballovou pálkou zezadu do židle," řekl Behnken.

"A když jsme sestoupili trochu dál do atmosféry, Dragon (drak) skutečně ožil… Nahrál jsem nějaké audio a opravdu to neznělo jako stroj, ale jako zvíře," uvedl Behnken.

Snímek NASA zachycující malou část Mawrth Vallis, jednoho z mnoha odtokových kanálů na Marsu, o nich se vědci domnívali, že byly vymlety vodou. Podle nové teorie však šlo o činnost ledovců
Překvapivý objev. Údolí na Marsu nevytvořila voda, zjistili vědci

Na moři na astronauty čekala záchranná plavidla, jejichž posádky nejprve zkontrolovaly stav kapsle a poté ji vytáhly z vody. Behnken a Hurley ale řekli, že kromě nich k jejich aparátu, který přistál asi 64 kilometrů západně od pobřeží Floridy, zamířilo překvapivě také přes dvacet výletních lodí.

"Samozřejmě oceňujeme, že se lidé chtěli této události zúčastnit, ale existují jistá bezpečnostní hlediska… Budeme se muset postarat o to, aby se to příště už nestalo," prohlásil Hurley.

Behnken řekl, že nyní je řada na něm, aby podpořil svou manželku Megan McArthurovou, která jako kosmonautka NASA poletí ve stejné lodi Crew Dragon příští jaro. Jejich šestiletý syn Theo měl slíbeno, že po otcově návratu domů dostane psa. "Štěně dorazí zhruba za dva týdny," prohlásil Behnken.