Jak technologie funguje? „První krok je rozhodnout, jestli se jednalo o výstřel, nebo o neškodný zvuk. Pokud šlo o střelbu, jednotka odešle zaznamenané příznaky události spolu se svojí aktuální polohou a směrem, odkud vychází střelba, na vzdálený server, který je schopen vyhodnotit, z jakého typu zbraně se střílí a o jakou se jedná ráži. To vše proběhne autonomně bez zásahu člověka během několika sekund,“ popsal vedoucí katedry Jan Holub.

Detektor má být schopný odlišit střelbu od falešných poplachů s úspěšností 99 procent. Jak doplnil další z výzkumníků Jakub Svatoš, oproti světové konkurenci je zařízení jedinečné právě zapojením umělé inteligence pro stanovení typu a ráže zbraně.

V reakci na střelbu na pražské univerzitě se otevírá debata o policejním využití nejnovějších technologií a umělé inteligence:

V reakci na střelbu na pražské univerzitě se otevírá debata o policejním využití nejnovějších technologií a umělé inteligence. Existují nástroje schopné v reálném čase identifikovat hledané osoby. Ilustrační snímek
Sci-fi realitou? Kamery na ulici tragédii neodvrátí, tvrdí zastánci svobody

Pracuje totiž s rozsáhlou databází. „Vzorky nástřelů jsme shromáždili během sedmi let práce na projektu, a to jak na střelnicích, tak v městské zástavbě či dalších prostředích. Tato databáze akustických signálů se stala základem pro pokročilé metody klasifikace střelby s využitím neuronových sítí a nástrojů strojového učení,“ vysvětlil Holub.

Bezprostřední informace o čase a místu střelby z určitého typu zbraně na monitorovaných veřejných místech může být zásadní pro včasný a efektivní zásah policie či jiných bezpečnostních složek.


Nahrává se anketa ...