Nově odkrytá hrobka se nachází nedaleko Aga Chánova mauzolea, které leží v západním Asuánu, tedy oblasti, která je proslulá velkým množstvím archeologických nálezů.

Jen egyptsko-italská archeologická mise dokázala odkrýt kolem 300 hrobek, z nich 25 během posledních čtyř let, informoval server Newsweek s odvoláním na vedoucí archeoložku mezinárodního týmu Patrizii Piacentiniovou.

Hlavní část hrobky ukrývala přibližně třicet mumií, a to včetně několika dětí. Kromě pozůstatků lidských těl zde archeologové objevili i několik kusů oblečení, pohřební nosítka z palmového dřeva, sklenice s různým obsahem a malované sošky ptáka Ba, napůl člověka a napůl zvířete. Ty jsou zvláštní i tím, že jejich lidská část znázorňuje duši zemřelého, upozornil server Newsweek.

Mumie ukrývaly i další místnosti hrobky. A to konkrétně dvojici, podle archeologů pravděpodobně matku a její dítě, která měla na hlavách nasazeny papyrové pohřební masky. Další čtyři mumie byly nalezeny v místnosti, kde se nacházelo i několik sklenic s jídlem.

Z fragmentů dřevěných dekorativních předmětů nalezených v hrobce vyplývá, že patřily muži jménem Tjit, který žil na začátku řecko-římského období (332 př. n. l. – 395 n. l.). Tedy v době, kdy se vláda faraonů pomalu, ale jistě chýlila ke svému konci.

Oživení cestovního ruchu 

Zveřejněním informací o nejnovějších archeologických objevech se egyptská vláda snaží do země přilákat turisty a oživit sektor cestovního ruchu, který poznamenaly události Arabského jara. Ze zhruba 15 milionů lidí v roce 2010 se počet návštěvníků do roku 2015 snížil na 6,3 milionu.

Jeden z nejvýznamnějších nálezů zaznamenali archeologové na konci loňského roku, kdy v oblasti Sakkára nedaleko Káhiry objevili dosud nedotčenou hrobku. Výjimečně zachovalý sarkofág, v němž spočinul vysoce postavený královský kněz, je starý přes 4400 let. Egyptský ministerstvo památek nález již dříve označilo za „jediný svého druhu za poslední dekádu“.