Tenká vrstva atmosféry dělá z Marsu snadný cíl pro bombardování nejrůznějšími vesmírnými tělesy, protože se před dopadem na povrch nemají v čem roztavit. Jeden z posledních meteorických nárazů, který zaznamenala sonda americké vesmírné agentury NASA, se od těch ostatních ale odlišoval - neboť odhalil na rudé planetě stopy černé a modré barvy.

Impresionisté na Marsu

Sonda NASA Mars Reconnaissance Orbiter zaznamenala čerstvý kráter po meteorickém dopadu letos v dubnu pomocí své výkonné kamery s vysokým rozlišením HiRISE (High Resolution Imaging Science Experiment). Po porovnání aktuálních záběrů se snímky z téže oblasti došli vědci k závěru, že k dopadu meteoritu došlo někdy mezi rokem 2016 a dobou před pár měsíci. Informuje o tom web Mother Nature Network.

Pánev South Pole-Aitken nacházející se na Měsíci
Tajemná hmota. Pod kráterem na Měsíci mohou být zbytky asteroidu, zjistili vědci

Kráter je asi půldruhého metru hluboký a necelých patnáct metrů široký, ale mimořádná je především jeho barva. Ať už na Mars dopadlo cokoli, rozvířilo to jeho ochranný červený prach a ukázalo cosi modrého a dále jakoby potlučeného a začernalého pod ním. Kombinace černé a modré barvy je přitom pro tuto planetu velice neobvyklá.

NASA vyslala na Mars modul InSight

"Impresionistický obraz?" vznesl řečnickou otázku web HiRise Arizonské univerzity, který začátkem července zveřejnil záběry z kamery. "Ne, jde o nový kráter, který vznikl na povrchu Marsu po meteorickém dopadu nejpozději mezi zářím 2016 a únorem 2019. Mimořádný je díky odhalení tmavšího materiálu pod načervenalým prachem."

Černý čedič a modrý led

Podle vědeckých odhadů zasáhne našeho nejbližšího planetárního souseda kolem 200 vesmírných "kamenů", ale zřejmě poprvé se stalo, že dopad meteoritu odhalil povrch skrytý pod prachem - pravděpodobně čedič, protkaný žilkami modrého ledu.  

Vítězný návrh obydlí na Marsu.
Osidlování jiných planet? Postačí posádka žen a zmražené spermie

Vědkyně Veronica Brayová z Arizonské univerzity potvrdila webu Space.com, že ještě nikdy nic takového neviděla. "Ten kráter je nádherný. Jsem šťastná, že jsem ty barevné pruhy dostala," prohlásila vědkyně, která stojí v čele týmu, jenž pořídil snímky.

Tajemstvím však nadále zůstává také, co vlastně na Mars dopadlo. Podle Brayové to byl pravděpodobně meteorit z dostatečně hustého kovu, aby odolal rozpadu v řídké atmosféře planety. "Zdá se, že i pro planetu, která už všechno zažila, byl natolik tvrdý, aby na ní zanechal trvalou památku," uzavírá web Mother Nature Network.