Nový druh byl pojmenován Congolius, což znamená žába z Konga. K jeho objevení pomohla především molekulární biologie, tedy izolace DNA a následné fylogenetické analýzy, které napoví, jak se druh vyvíjel a kdo byl jeho předek. „Náš objev vnáší nový vhled na evoluci rákosničkovitých žab, zároveň poukazuje na nedostatečné poznání biodiverzity těžko přístupných pralesů středního Konga,“ vysvětlil Václav Gvoždík. Akademie věd ČR přitom na objevu spolupracovala s Národním muzeem.

Osm mužů a sedm žen strávilo 40 dnů v členité jeskyni Lombrives na jihozápadě Francie (na snímku vstup do jeskyně). Neměli telefony ani hodinky a po celou dobu neviděli slunce
Čtyřicet dnů v jeskyni. Experiment v temnotě zvládlo 15 lidí, pocity měli různé

Během výzkumu si vědci užil i pořádnou porci dobrodružství, museli se totiž dostat do lokalit ve středním Kongu. „Z výchozího bodu města Kisangani jsme se do oblasti kodrcali po vodou vymletých úzkých pralesních stezkách na motorkách celé čtyři dny,“ vzpomíná nyní Václav Gvoždík. V celém regionu mohl také zapomenout na elektrickou síť nebo telefonní signál. Výsledek však vědcům tyto strasti bohatě vynahradil.