"Facebook selhal v ochraně soukromí svých uživatelů a klamal je ohledně toho, kdo měl přístup k jejich datům a jak byla využívána," citovala média Racineovo prohlášení. "Facebook vystavil uživatele riziku manipulace, když umožnil společnostem jako Cambridge Analytica a dalším aplikacím třetích stran shromažďovat osobní data bez souhlasu uživatelů," pokračoval Racine.

Společnost Facebook v minulosti vývojářům aplikací pro svou sociální síť umožňovala přístup k informacím nejen o uživatelích dané služby, ale i o jejich přátelích. Cambridge Analytica se ke jménům, oblíbeným stránkám a dalším informacím o údajně až 87 milionech lidí dostala přes aplikaci psychologa Aleksandra Kogana, která se vydávala za obyčejný osobnostní kvíz.

Skandál kolem analytické společnosti vyvolal o to větší rozruch, protože podle médií získaná data využila pro cílení politické reklamu, a to i v rámci kampaně současného prezidenta USA Donalda Trumpa.

V Británii dostal tučnou pokutu

Facebook v roce 2014 oznámil, že přístup k datům přátel vývojářům odebírá. Kvůli zjištěním o aktivitách Cambridge Analytica už ale dostal od britského úřadu na ochranu osobních údajů (ICO) nejvyšší možnou pokutu půl milionu liber (14,3 milionu korun). Celou věc také vyšetřuje jeden z výborů dolní komory britského parlamentu, který se kvůli tomu opakovaně pokouší vyslechnout zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga.

V USA je však žaloba Washingtonu, D. C. prvním výraznou odpovědí na tento skandál, který odstartoval letos v březnu reportážemi deníků The New York Times a The Guardian. "Mohla by být pro Facebook předzvěstí ještě tvrdších pokut a dalších trestů, jelikož pokračují další vyšetřování na státní i federální úrovni," napsal The Washington Post.

Podle amerických novinářů se dnes hodnota akcií Facebooku propadla už téměř o sedm procent. To může být způsobeno také úterním článkem The New York Times, který popisuje, jak i po roce 2014 Facebook s desítkami firem sdílel mnohé údaje o uživatelích.