Bayraktary byly polským úřadům předány během slavnostního ceremoniálu na 12. základně bezpilotních prostředků, která se nachází pět kilometrů severně od města Miroslawiec v severním Polsku. Ceremoniálu se přitom zúčastnil i Mariusz Blaszczak, místopředseda polské vlády a ministr obrany, který je hlavním motorem polských snad o posilování vojenských schopností.

Bezpilotní Bayraktar

Bezpilotní letoun Baykar Bayraktar TB2 (zkratka „Tactical Block 2“) je ozbrojený dron vyráběný tureckou společností Baykar Defence. Jeho vývoj byl zakončen v červnu 2014, kdy dosáhl při letové zkoušce s plným zatížením výšky 8 240 m. O dva měsíce později při testu výdrže letěl 24 hodin a 34 minut, přičemž s plným zatížením urazil 4 040 km ve výšce 5 500 m. Zkoušky zbraňového systému proběhly 17. prosince 2015. Letounu se při nich podařilo dvěma řízenými střelami Roketsan MAM-L (turecká PTŘS menších rozměrů) zasáhnout cíle se 100procentní přesností.

Bayraktar TB2 je schopný provádět ISR a bojové lety s řízenou municí nesenou na čtyřech pevných bodech pod křídlem. TB2 je vybaven avionikou, která umožňuje plně automatizované pojíždění, vzlet, let a přistání. Dron je dlouhý 6,5 metru a má rozpětí křídel 12 metrů. Jeho letová vytrvalost je definována až na 27 hodin. Vzletová hmotnost je 650 kilogramů a maximální rychlost 220 km/h.

Pohledem Jiřího VojáčkaPohledem Jiřího VojáčkaZdroj: DeníkSystém byl nasazen tureckými ozbrojenými silami ve vojenských operacích během intervence v syrské občanské válce a v libyjské občanské válce. Velmi aktivní roli sehrály Bayraktary také ve válce o Náhorní Karabach v roce 2020.

Ačkoli se informace různí a podle některých hrály velkou roli také bitevní letouny Su-25, podle oficiálních údajů bylo 535 ze 772 cílů neutralizovaných ázerbájdžánskou armádou zneškodněno právě systémem Bayraktar TB2, přičemž celkové škody, způsobené bezpilotními letouny ve válce o Náhorní Karabach, přesáhly na arménské straně miliardu dolarů.

Celkový počet letových hodin ve všech operacích, v nichž byl Bayraktar TB2 použit, přesáhl půl milionu, Bayraktar TB2 se tak stal bezpilotním letounem který doposud sloužil na obloze nejdéle.

Český bojový dron Bivoj
Na Ukrajinu zamíří české bojové drony. Fungují i jako nebezpečné kamikaze

Kromě turecké armády byl Bayraktar TB2 zařazen do inventáře ozbrojených sil Ázerbájdžánu, Kataru, Ukrajiny, Turkmenistánu, Maroka a Kyrgyzstánu. V srpnu 2021 bylo oznámeno dosažení dohody s Irákem a v lednu 2022 s pákistánskými ozbrojenými silami o prodeji neznámého počtu TB2. O tomto typu okrajově uvažovala také naše armáda.

Drony Bayraktar TB2 operují i na Ukrajině:

Zdroj: Youtube

První letouny v Polsku

Dodávka této první várky bezpilotních letounů Bayraktar TB2 přichází poté, co první operátoři a technický personál polského letectva v polovině září úspěšně absolvovali letový výcvik na tomto typu v Turecku. Dalším krokem zavedení systému Bayraktar TB2 a souvisejícího vybavení do služby v polských ozbrojených silách budou závěrečné přejímací zkoušky, které proběhnou v následujících týdnech.

Varšava objednala celkem čtyři sady letounů Bayraktar TB2 (celkem 24 bezpilotních letounů). Každá přitom stojí zhruba 67 milionů dolarů. Podle dohody turecká firma a výrobce originálního vybavení letounů TB2, společnost Baykar Makina Sanayi ye Ticaret, dodá všech 24 dronů, stejně jako mobilní pozemní řídicí stanice, radary se syntetickou aperturou (SAR) a simulátory, spolu s náhradními díly a opravárenskými díly a výcvikovým/logistickým balíčkem, Polákům do roku 2024.

„Československá“ F-5E stojí dodnes v Leteckém muzeu Kbely
Válka ve Vietnamu přinesla Sovětům stíhačky F-5. Dostaly se až do Československa

V rámci kontraktu bude do Polska dodána také inteligentní munice MAM-C („Mini Smart Munition-C“) a inteligentní munice MAM-L s GPS/INS a laserovým naváděním, obě vyráběné renomovanou tureckou zbrojní společností Roketsan.

Velmi důležitým je pro Polsko, stejně jako v případě všech ostatních zbrojních programů, které v posledních měsících spustilo, předání technologií, které Polsku umožní vytvořit vlastní kapacity údržby na úrovni D pro servis a opravy draku, motorů, pozemních řídicích stanic a kamer. Polské Bayrakary budou operačně podřízeny polskému letectvu a budou umístěny na 12. základně bezpilotních prostředků, která bude zodpovědná za získávání, shromažďování, zpracování, analýzu a interpretaci informací získaných UCAV, jakož i za distribuci zpravodajských informací pro politické a vojenské činitele s rozhodovací pravomocí v době míru, krize i války, to vše v téměř reálném čase.