„Není to žádná charita poskytující bezplatné služby. Je to velmi tvrdě vedený mezinárodní obchod,“ uvedl Hannigan v rozhovoru s britskou BBC. „Tyto velké technologické společnosti jsou v zásadě největšími reklamními podniky na světe, proto vydělávají své miliardy,“ dodal.

„Výměnou za služby, které využíváte, si berou vaše data. A vymačkají z nich každou kapku zisku,“ prohlásil bývalý šéf rozvědky. U firem jako je Facebook navíc podle Hannigana nehrozí, že by samy přistoupily k reformě. „Je nutný zásah zvenčí,“ dodal. Na otázku, zda může Facebook představovat ohrožení demokracie odpověděl, že bez patřičné regulace ano.

Firma čelí kritice

Přístup Facebooku k ochraně soukromí se letos dostal do centra pozornosti po zprávě, že analytická společnost Cambridge Analytica neoprávněně získala informace o desítkách milionů uživatelů jeho sítě a využila je mimo jiné při vývoji softwarových nástrojů pro podporu volební kampaně Donalda Trumpa.

Britští poslanci navíc tento týden zveřejnili informaci, podle které e-mailová komunikace šéfů společnosti dokazuje tajné zákulisní dohody. Ty měly některým vývojářům poskytnout zvláštní přístup k uživatelskům datům, zatímco jiným nikoli. Firma měla zároveň bránit uživatelům mobilního rozhraní Android v získání informací o změně uživatelských podmínek.

Společnost obvinění odmítla s odůvodněním, že byly dokumenty prezentovány „velmi zavádějícím způsobem“ a je nutné na ně pohlížet v širším kontextu.

Facebook je největší internetová sociální síť na světě. Alespoň jednou za měsíc ji použije více než 2,2 miliardy lidí. Firma v letošním třetím čtvrtletí zvýšila čistý zisk meziročně o devět procent na více než 5 miliard dolarů, tedy v přepočtu zhruba 117 miliard korun.