Z pařížské klimatické konference v roce 2015 vzešla dohoda o globální snaze udržet oteplování klimatu výrazně pod dvěma stupni Celsia ve srovnání s předindustriální érou, ideálně pak pod hranicí 1,5 stupně.

O šest let později se představitelé zemí z celého světa chystají o společném postupu proti změně klimatu jednat v největším městě Skotska, a to od neděle do 12. listopadu, kdy se uskuteční konference OSN o klimatu COP26.

Americký středozápad v současnosti a v roce 2500. Tedy v případě, že se lidstvu nepodaří zpomalit globální oteplování. Ilustrace je součástí vědecké studie, publikované v časopisu Global Change Biology.
Palmy místo obilí. Vědci ukázali, jak bude vypadat svět v roce 2500

"Pokud v příštím desetiletí nedojde k významnému snížení emisí, navždy ztratíme možnost dosáhnout (oteplení o) 1,5 stupně. (…) Stále jsme na cestě ke klimatické katastrofě," řekl generální tajemník OSN António Guterres na tiskové konferenci.

"Je absolutně nezbytné, aby ještě před Glasgow nebo na místě všechny země ze skupiny G20 doložily, že jsou schopné hranici 1,5 stupně dodržet," dodal.

Nedostatečné zlepšení 

Každoroční zpráva Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) měří rozdíl mezi očekávanými emisemi a těmi, které odpovídají závazkům z pařížské dohody. Pokud by se emise skleníkových plynů dostávaly do atmosféry stejným tempem, jako je tomu teď, planeta by se do konce století oteplila o 2,7 stupně Celsia. To je sice lepší, než UNEP předpovídal ve své zprávě před rokem, ale stále je to nedostatečné.

Stěhovaví ptáci. Ilustrační snímek
Přestanou migrovat? Tažní ptáci tráví v Evropě více času než dříve, tvrdí vědci

K omezení oteplování na 1,5 stupně Celsia by bylo potřeba snížit stávající emise do roku 2030 o celých 55 procent, vypočítává UNEP. Pokud se v následujícím desetiletí snížil o 30 procent, udržel by se nárůst teploty pod hranicí dvou stupňů Celsia.

"Změna klimatu už není problémem budoucnosti. Problém je to právě teď," uvedla ředitelka UNEP Inger Andersenová.