Deset metrů dlouhý mořský predátor, zvaný také mořský drak, představoval vůbec největší fosilii svého druhu, objevenou ve Spojeném království. Davis si ho všiml, když s kolegy čistil nádrž od nánosů bahna. 

"Podíval jsem se dolů na něco, co vypadalo jako kameny nebo skalnatý hřeben, ale pak jsem si řekl, že to působí trochu jinak, víc organicky," řekl Davis BBC News. "A potom jsme si všimli něčeho, co vypadalo téměř jako čelist."

Reprodukce stopy sauropoda z Upperu
Jako v Jurském parku. Na pláži ve Walesu našli obří dinosauří stopy

Na správě místního okresu Davisovi na jeho telefonát řekli, že v Rutlandu žádného specialistu na dinosaury nemají, takže budou muset někoho nejdříve najít. Objev zněl ale mimořádně zajímavě, takže na místo brzy dorazil celý tým paleontologů.

Unikátní nález

Po prohlídce částečně zanesené fosilie dospěli vědci k názoru, že jde o ichtyosaura - druh dávno vyhynulého teplokrevného mořského dravce dýchajícího vzduch, ne nepodobného delfínům. Ichtyosauři mohli dorůstat délky až 25 metrů a žili před 250 miliony až 90 miliony let.

K vykopání celé fosilie ze dna nádrže byl přizván paleontolog z Manchesterské univerzity Dean Lomax, jenž označil objev za skutečně unikátní a kvůli velikosti a úplnosti dochovaných pozůstatků také za jeden z vůbec největších nálezů v celých dějinách britské paleontologie.

Malé nožky fosilie Tetrapodophis, považované za objev chybějícího vývojového článku mezi hady a ještěry. Ve skutečnosti šlo o člena vyhynulého rodu mořských ještěrů Dolichosaurus
I mistr tesař se utne. Mnohé slavné fosilie byly po desítky let vykládány špatně

"Náš exemplář ichtyosaura neboli Rutlandského mořského draka je největším kompletním ichthyosaurem, nalezeným v Británii za více než 200 let vědeckého sběru podobných fosilií," uvedl podle webu Science Alert Lomax.

Pro BBC News dodal, že s nálezy ichtyosaurů a dalších mořských plazů počítají paleontologové obvykle spíše v oblasti podél jurského pobřeží v Dorsetu nebo na pobřeží Yorkského hrabství.

Vědcům se nyní povedlo zjistit, jakou rychlostí se pohybovali někteří teropodi, což je podskupina dinosaurů. Kostra jednoho z teropodů na snímku.
Žádný člověk by jim neutekl, ani Usain Bolt. Vědci ví, jak rychlí byli dinosauři

"Tam se podařilo řadu z nich odhalit kvůli erozi útesů, ale tady ve vnitrozemí je něco podobného velmi neobvyklé," sdělil BBC News Lomax.

Rutland se nachází více než 50 kilometrů od pobřeží, ale protože před 200 miliony let byla hladina moře vyšší, byl v té době zalit mělkým oceánem.

Blok s hlavou vážil téměř tunu

Práce na vykopávkách pokračovaly koncem loňského léta, když se znovu snížil stav vody v nádrži. Zvláštní pozornost věnovali paleontologové obrovské lebce.

Paleontologové nejdříve odkopali velký blok hlíny, v němž se hlava ichtyosaura nacházela, poté obložili celý blok dřevěnou dlahou a vylili sádrou. Následně nechali téměř tunu vážící blok vyzvednout z bahna pro možnost dalšího výzkumu. Tuto operaci řídil paleontologický konzervátor Nigel Larkin, hostující vědec na univerzitě v Readingu.

Zkamenělina mořského červa Excalibur, pojmenovaného podle legendárního meče krále Artuše
V Austrálii našli 400 milionů let starého mořského červa. Dostal jméno Excalibur

"Nestává se tak často, abyste ručili za bezpečné vyzdvižení mimořádně důležité, ale velmi křehké a tolik vážící fosilie. Byla to velká zodpovědnost, ale miluji výzvy," řekl BBC News Larkin.

Společnost Anglian Water, pod jejíž správu rutlandská nádrž spadá, nyní hledá finanční prostředky k tomu, aby se dal ichtyosaurus v oblasti zakonzervovat a mohl být zpřístupněn široké veřejnosti.

Restaurované fosílie paleontologické sbírky brněnské Masarykovy univerzity.
OBRAZEM: Paleontologové v Brně zachránili obří fosilii ryboještěra

"Hodně lidí si myslelo, že je tahám za nohu, když jsem jim řekl, že jsem v práci našel velkého mořského plaza. Myslím, že spousta z nich tomu neuvěří, dokud to neuvidí v televizi," zakončil Davis.

BBC uvedla pořad o novém nálezu nazvaný "Vykopán pro Británii" poprvé v úterý 11. ledna ve 20 hodin na svém druhém programu, dále by měl být k dispozici na BBC iPlayer.