Modul se připojil k modulu Zvezda na ISS v 16:29 minut moskevského času (15:29 SELČ), o tři minuty později, než bylo plánováno. Systémy samotné stanice i modulu Nauka fungují, tak jak mají, upřesnil podle agentury AFP Roskosmos v prohlášení.

Dvaadvacetitunový laboratorní modul vynesla minulý týden na oběžnou dráhu raketa z kazašského kosmodromu Bajkonur. Má poskytnout více prostoru pro vědecké experimenty i samotnou posádku.

Původní plán počítal s vynesením do vesmíru v roce 2007, kvůli technickým problémům byl však start několikrát odložen. V roce 2013 experti našli závadu na palivovém systému, který se musel složitě a s velkými náklady vyměnit. Modernizací a opravami mezitím prošly i další systémy, připomněla agentura AP.

Ilustrace nově popsané komety Bernardinelli-Bernstein, která je největší zaznamenanou kometou v historii.
Ke Slunci míří největší známá kometa. Unikátní objekt našli vědci teprve nedávno

Nauka je prvním novým modulem v ruské části ISS od roku 2010. Posádka bude muset před jeho plným zprovozněním vykonat mnoho úkonů včetně jedenácti výstupů do volného vesmíru, s nimiž se započne na začátku září.

Nauka nahradila modul Pirs, který sloužil jako spojovací uzel a přechodová komora. Ten se od vesmírné stanice odpojil v pondělí a posléze zanikl v zemské atmosféře nad Tichým oceánem.

Nový přírůstek na orbitální stanici má rozšířit technické a provozní schopnosti jejího ruského segmentu. Poskytne spojovací uzel pro pilotované lodě Sojuz a nákladní Progress, umožní přečerpávat palivo z nádrží lodí Progress na ISS, řídit orientaci stanice vlastními motory, vyrábět kyslík pro šest lidí a regenerovat vodu z moči. Modul je také vybaven evropským robotickým ramenem ERA, které umožní manipulace na vnější straně orbitálního komplexu bez potřeby pracovních směn posádky v otevřeném vesmíru.