Pohledem Jiřího VojáčkaZdroj: DeníkPůvodní plány přezbrojení našeho tankového vojska počítaly s nákupem tanků až mezi lety 2026 a 2028. Válka na Ukrajině však všechno změnila. Vzhledem k našim dodávkám tanků sovětské konstrukce na Ukrajinu se ozvalo Německo, které hodlá státům, jež Ukrajině tímto typem techniky pomáhají, jejich dodávky částečně kompenzovat.

Polsko své první Leopardy 2A4 získalo před dvaceti lety, a od té doby také modernější Leopardy 2A5. V současné době dál mohutně posiluje stovkami nových strojů Abrams a K2 Black Panther. Ačkoli v mělo Československo bohatou tankovou tradici, Češi se s nekonečným využíváním neúplně modernizovaných T-72M4CZ dostali prakticky na samou hranu provozování tohoto druhu zbraně. Naše politická reprezentace tak vzala zavděk čtrnácti použitými tanky, které nám Německo daruje.

Vrtulník Sikorsky UH-60 Black Hawk.
Budoucnost české armády? Američané se zbavují slavných vrtulníků, je to šance

Ministryně obrany před několika dny oznámila, že nám Německo pošle za techniku pro Ukrajinu dalších čtrnáct tanků Leopard verze 2A4 (spolu s vyprošťovací technikou) a třetí čtrnáctku bude možné odkoupit. Mluvčí resortu Simona Cigánková Deníku sdělila, že jednání o převzetí dalších strojů stát vede se společností Rheinmetall. Tato velká německá zbrojovka sice není původním výrobcem tanků Leopard (tou je Krauss-Maffei Wegmann, KMW), nicméně sám Rheinmetall nabízí pro leopardy 2. generace poměrně rozsáhlý modernizační program.

„Tanky verze 2A4, které nakupujeme, další modernizaci umožňují, což je jedním z jejich benefitů (oproti nyní užívaným ruským strojům), a využití možnosti modernizace bude předmětem dalších jednání v rámci resortu obrany,“ doplnila mluvčí Cigánková.

(R)Evolution

Oficiální vývojová linie po tanku Leopard 2A4 pokračovala typy 2A5, 2A6 a naposledy 2A7. Rozprodejem tisícikusových sérií, které zůstaly ve skladech Bundeswehru po skončení studené války, se Leopard dostal do dalších zemí (namátkou Finsko, Rakousko, Polsko, Kanada nebo Chile), díky čemuž na začátku století spatřila světlo světa řada modernizačních programů, často zcela mimo dosah původního výrobce.

Polské tanky Leopard 2A4:

Zdroj: Youtube

Jedním způsobem, jak tento stroj modernizovat a zlepšit jeho bojový potenciál na moderním bojišti, bylo přídavné pancéřování, spolu s dalšími prvky mladší verze 2A5. Šlo o nové protistřepinové vložky uvnitř vozidla pro lepší ochranu posádky při zásahu, nové elektrické ovládání kanónu a stabilizátoru, které zvyšují přesnost, pozorovací přístroje velitele PERI-R17 s infračervenou kamerou (PERI-R17A2/TIM). Dále upravení původního systému řízení palby EMES 15 a změna umístění pozorovacích přístrojů s ohledem na zlepšení pancéřové ochrany.

Jak dopadne plánovaný nákup stíhaček F-35 Lightning II pro českou armádu?

Lockheed Martin F-35 Lightning II
Černý scénář pro Česko? Nákup F-35 se zřejmě prodraží o další miliardy

Mnoho zemí se rozhodlo své Leopardy 2A4 modernizovat přímo na standard 2A5, i ty jsou už však dnes zastaralé a možnosti modernizace původních strojů na verze 2A6, 2A7 či dokonce chystanou 2A8, jsou omezené. I proto existovala na trhu i jiná alternativa. Firma IBD Deisenroth, která se specializuje na keramické přídavné pancíře, představila vlastní řešení, jak zlepšit na zastaralém vozidle pancéřovou ochranu. Tato sada úprav byla označena Evolution.

Později o tento modernizační program projevila zájem právě výše zmíněná firma Rheinmetall a následné varianty byly označovány jako Revolution. Jakkoli existují i další varianty modernizací pro novější stroje verze 2A5, obě základní sady, které nás zajímají, byly koncipovány pro Leopard 2A4.

Modernizace tanků Leopard:

Zdroj: Youtube

Základním cílem bylo umístit na vozidlo modulární přídavné pancéřování (AMAP) vyvinuté firmou IBD Deisenroth, a připravit tak vozidla do bojů nízké intenzity (obdobných jako v Sýrii). V těchto bojích jsou největší hrozbou pěchotní protitankové zbraně včetně přenosných řízených střel středního dosahu. Toto modulární řešení je přitom snadno upravitelné dle intenzity konfliktu. Přídavné bloky pancíře se skládají z kompozitních materiálů (slitin hliníku a titanu, slitin oceli a keramiky), pancéřování je umístěno na nejvíce exponovaných částech vozidla.

Nepovinnou součástí sady je i další protiminová ochrana v podobě přídavného plátování vany korby. Jednou z novinek je i systém rychlého zakrytí vozidla kouřem Rheinmetall ROSY (Rapid Obscuring System), který je schopen vytvořit kouřovou bariéru a tank schovat do vteřiny.

Celková hmotnost vozidla vzrostla z asi 56 tun na 60 tun (v závislosti na konfiguraci). To však není nic, s čím by si naftový motor MB837 Ka-01 o výkonu 1500 hp neporadil. Hlavní výzbroj si zachovala svojí původní podobu děla ráže 120 mm s hladkým vývrtem L/44 Rheinmetall, schopnou střelby jakoukoliv standardní municí NATO.

I přes rekordní rozpočet modernizace české armády vázne:

Vrtulník Sikorsky UH-60 Black Hawk.
Budoucnost české armády? Američané se zbavují slavných vrtulníků, je to šance

Je tu samozřejmě možnost dělo vyměnit za silnější variantu L/55 z verzí od typu Leopard 2A6. Tato výměna je však technicky náročná a provozovatelé ji nevyužívají a spoléhají se spíše na nové typy APFS munice série DM.

V současné době existují dva zákazníci, kteří používají sadu Evolution. Singapurská armáda nakoupila v letech 2006 až 2009 94 kusů tanků Leopard 2A4 z Německa a nechala je upravit touto sadou (vzniklo tak vozidlo pod označením Leopard 2SG), druhým zákazníkem je Indonésie. Ze zmíněné modernizační sady však vychází i nám patrně nejbližší modernizace Leopardu 2 a to polský Leopard 2PL.

Leopard 2PL

Leopard 2PL vznikl ve spolupráci polských výrobců s firmou Rheinmetall. Hlavním prvkem modernizace je zvýšení pasivní ochrany věže zejména v přední a zčásti boční ose. Pasivní ochrana je po modernizaci údajně vyšší, než mají tanky řady Leopard 2A5. K zesílení pancéřování korby vzhledem k finančním limitům nedošlo.

Modernizován byl však kanón, který je nově schopen střílet programovatelnou munici DM11 a průbojnou munici verze DM63. Samozřejmou součástí upgradu jsou nová pozorovací zařízení, zejména výkonné termovize od polské společnosti PCO.

Detail kabiny dvoumístného bitevního vrtulníku AH-1Z
Nové bitevní vrtulníky pro českou armádu? Mají jednu nevýhodu, tvrdí Američané

Dokud naše armáda měla provozovat pouhých čtrnáct kusů tanků Leopard 2A4, nemělo smysl uvažovat o jejich modernizaci. Protože k nim však přibude dalších osmadvacet kusů, čímž celkový počet tohoto typu v bojové verzi v naší armádě dosáhne čísla 42, o jejich modernizaci již má smysl uvažovat. Tím spíš, že se dále jedná o pořízení moderních typů Leopard 2A8.

Slavnostní převzetí tanku Leopard 2A4, 21. prosince 2022, Přáslavice.Slavnostní převzetí tanku Leopard 2A4, 21. prosince 2022, PřáslaviceZdroj: Deník/Vladimír Pryček

Pokud dojde na nákup asi 80 kusů nejnovější verze, 42 tanků verze starší může dohromady pomoci dotvořit druhý tankový prapor, přičemž zbude dost tanků pro aktivní zálohy, vojenské školství i náhradu bojových i nebojových ztrát. V takovém případě bude modernizace českých Leopardů ještě naléhavější.