close Pohledem Jiřího Vojáčka info Zdroj: Deník zoom_in Pohledem Jiřího Vojáčka V mořích, která bezprostředně přiléhají k Čínské lidové republice, je dlouhodobě zvýšené napětí. Čas od času jej připomenou manévry čínského a ruského námořnictva kolem sporných ostrovů kolem Japonska, například u ostrova Sachalin. Někdy se projeví odpaly balistických raket ze Severní Koreje, či provokativními čínskými vojenskými cvičeními poblíž břehů nezávislého Tchaj-wanu.

Často se také stává, že čínské lodě proplouvají výsostnými vodami či výlučnými ekonomickými zónami některých protivníků a testují, jak budou reagovat. Čínská plavidla rovněž pravidelně napadají nesmrtícími prostředky (například vodními děly) civilní lodě, případně kříží plavbu lodím Spojených států a jejich spojenců.

Naposledy v létě 2023 čínské vojenské plavidlo v Tchajwanském průlivu zkřížilo trasu americkému torpédoborci a nebezpečně se mu přiblížilo. Čínská vojenská loď proplula pouhých 137 metrů před lodí USS Chung-Hoon. Pro CNN incident komentoval kanadský námořní velitel Paul Mountford: „Nikdy nechcete být tak blízko jiné lodi. Spousta věcí se může pokazit a dojde ke srážce.“

close Lodě čínského, íránského a ruského námořnictva při společném cvičení v roce 2023 info Zdroj: Wikimedia Commons, Tasnim News Agency, CC BY 4.0 zoom_in Lodě čínského, íránského a ruského námořnictva při společném cvičení v roce 2023

Podobné akce se přitom dějí nejen na moři, ale i ve vzduchu. Na konci loňského května Pentagon zveřejnil záznam z kokpitu amerického letadla, kterému zkřížil dráhu čínský stíhací letoun.

Americká odpověď

I proto, že Spojené státy mají v současné době plné ruce práce s rusko-ukrajinskou válkou, rozhodlo se velení amerického námořnictva oplatit čínské provokace stejnou mincí. Americký torpédoborec USS Halsey, pojmenovaný po jednom z nejvýznamnějších amerických námořních velitelů 2. světové války a vyzbrojený mimo jiné střelami s plochou dráhou letu, proplul v pátek řetězcem Paracelských ostrovů v Jihočínském moři při operaci „Svoboda plavby“.

close Územní nároky jednotlivých zemí v oblasti Jihočínského moře info Zdroj: Wikimedia Commons, Voice of America, Public domain zoom_in Územní nároky jednotlivých zemí v oblasti Jihočínského moře

Americké námořnictvo tím testovalo vynucování omezení, která jednostranně stanovila Čína kolem souostroví, a jež si podle americké strany nárokuje v rozporu s Úmluvou OSN o námořním právu. „Operace podpořila svobody a zákonné využívání moře uznávané mezinárodním právem tím, že zpochybnila omezení neškodného průjezdu, která zavedly Čínská lidová republika (ČLR), Tchaj-wan a Vietnam, a také tím, že zpochybnila nárok ČLR na námořní hranice kolem Paracelských ostrovů,“ uvádí se v prohlášení americké 7. flotily.

Podle amerického námořnictva Čína porušuje mezinárodní právo. „Pomocí těchto umělých hranic se ČLR pokusila nárokovat si více vnitřních vod, teritoriálního moře, výlučné ekonomické zóny a kontinentálního šelfu, než na kolik má podle mezinárodního práva nárok,“ dodává prohlášení.

Záběry z mise USS Halsey 

| Video: Youtube

U.S. Naval Institute uvádí, že podle článku 19 zmíněné úmluvy je neškodný průjezd právem válečné lodi od vzdálenosti 12 námořních mil od pobřeží jiné země, a to bez předchozího oznámení, „pokud to není na újmu míru, pořádku nebo bezpečnosti pobřežního státu.“ Loď tedy může proplout, ale nemůže vypouštět nebo přijímat letadla, vést palbu nebo používat některé typy radiolokátorů a provádět jiné akce, které by mohly negativně ovlivnit námořní provoz v daném koridoru.

Peking zuří

Čína dlouhodobě tvrdí, že válečné lodě plující kolem Paracelských ostrovů potřebují ke vstupu do oblasti minimálně předchozí oznámení. V prohlášení na čínské sociální síti Weibo přitom Lidová osvobozenecká armáda uvedla, že čínské válečné lodě Američany z ostrovního řetězce doslova „vyhnaly“.

„USA vážně porušily suverenitu a bezpečnost Číny, což je dalším železným důkazem jejich 'námořní hegemonie' a 'militarizace' Jihočínského moře, a plně dokazuje, že USA jsou naprostým 'původcem bezpečnostních rizik v Jihočínském moři' a 'největším sabotérem' míru a stability v Jihočínském moři,“ uvádí se v prohlášení Jižního velitelství Čínské armády, pod které spadají také námořní prostředky v oblasti.