Fosilii objevili australští archeologové v roce 1947 u útesů na břehu Bílého moře na severu Ruska. Studie, kterou vědci v pátek zveřejnili, ukončila dlouhé roky debat o původu organismu. Informoval o tom server CNN.

Obří nelétavý pták Aepyornis maximus
Největší ptáky světa vyhubili lidé. Zabíjeli je pro zábavu

Žebrovitý tvor měl symetrické tělo oválného tvaru a byl velký 1,4 metru na délku. 

Nález, který vědci nazývají Svatým grálem paleontologie, se zachoval v dobrém stavu. Díky tomu z ní bylo možné odebrat několik molekul a ty podrobit výzkumu. Zjistilo se, že obsahuje pozůstatky po velkém množství cholesterolu, který je stavební hmotou zvířecích těl.

„Molekuly fosilních tuků dokazují, že zvířata existovala již dříve než před 558 miliony lety, jak se dosud soudilo,“ vysvětluje vědec Jochen Brocks z Australské národní univerzity, který výzkum vedl.

V Indii se narodilo dvouhlavé tele
V Indii se narodilo dvouhlavé tele. Místní věří, že jde o zázrak

„Vědci se po 75 let přeli, co vlastně Dickinsonia je. Společně s dalšími bizarními fosiliemi Ediakarské fauny ji považovali buď za rostlinu, lišejník či za neúspěšný pokus v rámci evoluce. „Známky po fosilním tuku nyní potvrzují, že Dickinsonia je nejstarší známá zvířecí fosilie,“ dodává.

Zdroj: Youtube

Znovu kopali

Vědci se také znovu vydali k útesům u Bílého moře, aby prozkoumali okolí místa, kde živočich před dávnými lety žil a mohli tak porovnat obsah látek v okolních usazeninách. „Vyrazili jsme helikoptérou do končin, kde žijí jen medvědi a komáři,“ vypráví vědec Ilja Bobrovskyj.

„Z útesů jsme museli slanit na lanech a začít kopat. Pod obrovskými bloky pískovce jsme našli usazeniny, ve kterých se Dickinsonia uchovala,“ vypráví.

Australský tým na výzkumu spolupracoval s Ruskou akademií věd a německým institutem Maxe Plancka a Univerzitou v Brémách.

Mumie vlčího mláděte byla objevená v oblasti Klondike v kanadském Yukonu
Výjimečný nález z Kanady. Těžaři objevili mumii vlčího mláděte z doby ledové