„Spojené království je globální silou se skutečně globálním zájmem. Musíme být připraveni hájit naše zájmy a hodnoty daleko, daleko od domova,“ řekl Williamson.

Během plavby budou na palubě této nové pýchy britského námořnictva rovněž nejmodernější stíhací letouny F-35 Lighting II používající technologie stealth. Vedle strojů patřících Royal Air Force poveze také několik letadel stejného typu sloužících u americké Námořní pěchoty.

Londýn a Washington doufají, že se jim tak podaří přesvědčit své potenciální nepřátele v čele s Čínou, která „vyvíjí moderní vojenské kapacity“, o jejich vzájemné soudržnosti a odradí je od jakýchkoliv nekalých úmyslů.

Sporná území

Kudy přesně tato nová 280 metrů dlouhá a 65 tisíc tun vážící letadlová loď popluje, Williamson pochopitelně prozradit nechtěl. Podle serveru CNN by nicméně mohla sledovat podobný kurz, jakým před rokem směrovala vrtulníková výsadková loď HMS Albion.

Ta se pohybovala v blízkosti Paracelských ostrovů v Jihočínském moři, které si Peking nárokuje. Číňané tehdy tento krok označili jako „provokativní akci“ ze strany Londýna.

Ve stejné oblasti se přitom během uplynulého měsíce konalo šestidenní cvičení britského a amerického.

Během pondělí pak navíc USA vyslaly dvě válečné lodě ke Spratlyho ostrovům. Jednalo se o reakci na údajné rozmístění čínských raket a dalšího vojenského zařízení na tomto sporném území, na které si vedle Číny dělá nárok také Tchaj-wan, Vietnam, Brunej, Malajsie a Filipíny.

Kroky Pekingu byly podle představitelů Spojených států amerických porušení slibu prezidenta Si Ťin-pchinga a současně i mezinárodního práva.