Kus jantaru byl vykopán již před několika lety, ale fosilie byla mylně určena jako pozůstatky stonožky, a prodána soukromému sběrateli. Na omyl se přišel až nyní mezinárodní tým vědců, který jandar skenoval a vytvořil 3D model kostry. 

„To mládě je bezpochyby had,“ řekl Michael Caldwell, profesor biologických věd na Albertské univerzitě v kanadském Edmontonu, který se jako paleontolog věnuje zkoumání pravěkých hadů a ještěrek. Objeveného plaza pojmenovali vědci Xiaophis myanmarensis.

V kusu jantaru se bohužel zachoval pouze čtyři centimetry dlouhý kus zadní poloviny, takže lebka chybí. „Zemřel bych a šel za ní do nebe,“ prohlásil Caldwell. Tým také studoval druhý kus jantaru, který obsahuje podle jejich přesvědčení kus kůže většího hada, možná stejného druhu jako nalezené mládě.

Nicméně v tomto případě si vědci nejsou svým objevem zcela jistí. Kousek kůže by mohl pocházet z hada, ale je také docela dobře možné, že původně patřil nějaké ještěrce.

Fosílie hadů jakéhokoli druhu jsou velice vzácné. Celosvětově je známo pouze kolem 15 fosílií z tohoto období. Žádný had přitom nikdy nebyl nalezen v jantaru. „Je to absolutně poprvé,“ řekl Caldwell, který nicméně vyjádřil naději, že to není naposled a podobných fosílií bude v budoucnu nalezeno více.

Podle jeho názoru už mohou být další fosílie hadů v jantaru součástí světových sbírek, ale nebyly dosud identifikovány. Většina fosílií v jantarů pochází z rostlin a hmyzu, ale již byly objeveny i kousky dinosaurů a ptáků. Minulý rok jiný tým odhalil nejlépe zachovaného pravěkého ptáka, jaký kdy byl nalezen.