Na první pohled bude svým vzezřením i plavební trasou připomínat obří výletní parníky. Jenže loď MC Narrative společnosti Storylines, která aktuálně vzniká v docích v Chorvatsku a na vlny má vyplout v roce 2024, bude skutečným unikátem. V jedné věci se totiž od jiných podobně vyhlížejících lodí bude podstatně lišit – zatímco na „běžná“ obří výletní plavidla se lidé naloďují jako turisté na maximálně pár týdnů, loď Narrative se má skládat z bytů, ve kterých budou moct jejich obyvatelé žít trvale.

Podle iniciátorů myšlenky je byt na plavidle Narrative ideální možností pro ty, kteří sní o bydlení na lodi a objevování světa, avšak nemají prostředky na to, aby si pořídili vlastní soukromou jachtu. „Na aktuálně vznikající lodi budou na výběr plně zařízené byty s jednou až čtyřmi ložnicemi, a také několik dvoupatrových penthousů. Většina bytů je určená k prodeji, ovšem omezený počet si lze i pouze pronajmout, a to na 12 nebo 24 let,“ shrnuje web CNN.

Vědkyně Elizabeth Clareová získává vzorky vzduchu v zoo. Ze vzduchu následně dokáže určit, jaké zvířecí druhy v okruhu stovek metrů žijí.
Jako ze sci-fi. Vědci dokáží vycucnout ze vzduchu zvířecí DNA

Nejlevnější byty zájemce vyjdou na 400 tisíc dolarů, což je v přepočtu 8,5 milionu korun, ty nejluxusnější pak stojí osm milionů dolarů, což je v přepočtu 171 milionů korun. Každoročně pak ještě obyvatelé zaplatí poplatek za údržbu, což bude představovat částku 65 až 200 tisíc dolarů podle rozlohy bytu. Celkově se na lodi má nacházet 547 bytů, část z nich už své majitele má. A další zájemci by si měli pospíšit, zástupci společnosti Storylines totiž předpokládají, že se všechny byty vyprodají do konce letošního roku.

Nákup rezidence na lodi je podle zástupců Storylines spolehlivou investicí, vlastníci bytů se totiž nemusí bát, že v momentě, kdy loď Narrative za pár desítek let doslouží, o byt přijdou. „Ve smlouvě se bude nacházet klauzule o věčnosti, což znamená, že když současná loď doslouží, dostanou jako náhradu za původní byt zcela nový byt stejné velikosti na nové lodi. Byt na lodi lze navíc pronajmout, či prodat stejně jako jakoukoliv jinou nemovitost," vysvětlil ředitel společnosti Storylines Alister Punton.

Jako ve městě, ale na vlnách

Podle Puntona se loď Narrative promění ve skutečné plovoucí město. A to i složením obyvatel, které zřejmě bude stejně rozmanité, jako v kterémkoli velkoměstě na pevnině. Naznačují to informace o lidech, kteří si již byt na plavidle pořídili. „Máme tady zastoupeny všechny věkové kategorie, od malých dětí po důchodce. Na lodi budou bydlet mladí digitální nomádi i mnoho rodin, kde rodiče mají mezi 30 a 40 lety a mají malé děti," shrnul Punton pro CNN.

A jelikož se počítá, že všichni majitelé bytů budou na lodi žít po většinu roku, nebo trvale, odpovídá tomu i vybavení plavidla. „Na parníku se bude nacházet dvacítka restaurací a barů, minipivovar, tři bazény, knihovna s desíti tisíc svazky, wellness centrum, bowlingové dráhy či hydroponickou farmu,“ popisuje CNN. Jde o farmu, kde se rostliny pěstují bez půdy a hnojení, a to ve speciálním kontejneru.

Zdroj: Youtube

Samozřejmostí bude pošta, lékařské středisko, lékárna či vzdělávací centra pro děti, jelikož se počítá s tím, že rodiny na lodi budou muset pro své školou povinné potomky zajistit vzdělávání.

Lidé ve svých bytech na lodi budou podle všeho moci fungovat úplně stejně, jako když bydlí v bytech v různých městech. „Samozřejmě k sobě budou moct zvát návštěvy a po dobu, kdy nebudou v bytě, tak jej klidně budou moct pronajmout," uvádí CNN.

Zástupci společnosti Storylines rovněž slibují, že život na plavidle bude co nejohleduplnější k planetě. „Budeme nejekologičtější lodí na vlnách," slíbil Punton. Projevovat se to má nejen ve využívaných zdrojích energie, ale také třeba v tom, jaké potraviny dostanou obyvatelé na talíř.

Můj byt se mnou cestuje po světě


Život na lodi Narrative společnosti Storylines ovšem obyvatelům bytů nabídne zejména jedno hlavní lákadlo, a to cestování po světě. Z oken svých bytů na plavidle totiž lidé každých pár dní uvidí jiné město. Loď bude cestovat kolem světa, první cesta je plánována na rovných tisíc dní. „V každém přístavu se loď zdrží tři až pět dní," nastiňuje CNN.

Podle zástupců společnosti Storylines je to dostatečný čas na to, aby si lidé každý přístav prohlédli. „Navíc se po dobu kotvení lodi přenese atmosféra daného přístavu i na její palubu. Na plavidle bude k dispozici program související s aktuální destinací, ve wellness budou využívány prvky typické pro dané místo a rovněž restaurace nabídnou typické pokrmy a regionální suroviny," uvádějí webové stránky společnosti Storylines.

Po testech koupí kyjovská nemocnice unikátní 3D mikroskop pro oční oddělení.
Lékaři v Kyjově nahlédnou do oka jako na 3D film. Díky speciálnímu mikroskopu

Obyvatelé plavidla také budou mít možnost podílet se na rozhodování o tom, kde loď zakotví příště. „Každý měsíc bude několik dní vyhrazených pro zastávku v přístavu, který si vyberou lidé na palubě," upozorňuje CNN.

Projekt rezidenční lodě společnosti Storylines není nový, poprvé byl představen už v roce 2016. Až v posledních měsících ovšem konečně získává reálné obrysy a začaly se prodávat byty na lodi.