Do vesmíru letěla nejen technika, ale také poselství. Jak už Deník informoval, o víkendu se do kosmu, konkrétně k asteroidům doprovázejícím planetu Jupiter, vypravila americká sonda Lucy. Její mise potrvá dvanáct let. Ve vesmíru ale zůstane i poté, a vědci z NASA proto na ni připevnili odkazy pro příští generace.

„Sonda bude i po ukončení dvanáctileté mise cestovat po stabilní oběžné dráze mezi Zemí a asteroidy. Potrvá to stovky tisíc, možná i miliony let. Takže tým odborníků na Lucy umistil zlatou plaketu naplněnou zprávami ze Země od nositelů Nobelovy ceny, významných básníků a dalších inspirativních osobností," popisuje stanice CNN.

Z floridského Mysu Canaveral odstartovala raketa Atlas V, která vynesla americkou sondu Lucy do vesmíru
Sonda Lucy míří k Jupiteru, bude 12 let zkoumat planetky na jeho oběžné dráze

Podle NASA díky zlaté tabulce poslouží Lucy příštím generacím pozemšťanů jako časová kapsle. „Na tabuli je například vyznačená trasa, kterou Lucy absolvuje při cestě k asteroidům, a také jsou zaznamenané pozice planet ve Sluneční soustavě v den Lucyina startu, tedy 16. října 2021," uvádí CNN.

Slova básnířky i The Beatles

Přestože se Lucy na Zemi nevrátí, odborníci z NASA věří, že se k ní další generace dostanou. „NASA tabuli umístila v naději, že i v budoucnu bude pokračovat průzkum vesmíru a jednoho dne, až třeba vědci budou moct cestovat mezi planetami, najdou tuto sondu jako artefakt z dob, kdy lidstvo učinilo první kroky při objevování naší Sluneční soustavy," vyjádřili se zástupci NASA v tiskové zprávě.

Pravděpodobně nejpomalejší nalezený pulsar 1E 1613.
Záhadné signály z vesmíru matou vědce. Vlny přicházejí z centra Mléčné dráhy

Kromě údajů o poloze planet ve Sluneční soustavě se na zlaté plaketě nachází také vyjádření umělců - třeba slova básnířky Amandy Gormanové, která recitovala vlastní báseň na inauguraci amerického prezidenta Joa Bidena. Gormanová nyní napsala báseň speciálně pro tabulku připevněnou na Lucy.

Příští generace si na plaketě přečtou také slova členů legendární skupiny Beatles. Vědci zvolili výňatky z textů jednotlivých písní, které umělci napsali. „Pro plaketu použili třeba výňatek ze skladby Instant Karma od Johna Lennona, nebo verše, které napsal Sir Paul McCartney v skladbě The End," přibližuje CNN. Na tabulce se nachází rovněž slova Alberta Einsteina a dalších významných osobností.