Přistávací modul od SpaceX má podle nového prohlášení NASA bezpečně dostat další dva americké astronauty na povrch Měsíce. Minimálně jednou z této dvojice bude žena, což je historický milník.

Kromě významného kroku k rovnosti žen představuje další cesta na Měsíc pro NASA také posun v objevování hlubokého vesmíru. „Tento zásadní krok uvede lidstvo na cestu udržitelného postupného objevování Měsíce a základem pro pozdější mise ve Sluneční soustavě, mimo jiné na Marsu," poznamenala Kathy Luedersová z ředitelství NASA pro lidské operace.

Během programu Artemis vyšle NASA do vesmíru celkem čtveřici astronautů. Všichni do kosmu poletí ve vesmírné lodi Orion a dostanou se až na oběžnou dráhu Měsíce. Následně dva vybraní astronauti v přistávacím modulu od SpaceX přistanou přímo na povrchu Měsíce. Tam pobudou zhruba týden. Poté se vrátí na loď Orion a zpět na Zem.

Vývoj přistávacího modulu 


SpaceX již s americkým úřadem spolupracuje na vývoji přistávacího modulu. Jde o kontrakt v hodnotě necelých tří miliard dolarů, což je 65 miliard korun. „S programem Apollo jsme dokázali to, co se na první pohled zdálo nemožné. Člověk přistál na Měsíci. Přistoupením ke spolupráci s průmyslovou společností, přičemž NASA poskytne technické expertní znalosti, opět vrátíme americké astronauty na měsíční povrch, tentokrát, aby jej prozkoumali v delším časovém období," řekla Lisa Watson-Morganová z Marshallova vesmírného centra NASA v Alabamě.

Přistávací modul SpaceX HLS Starship se opírá o raketové motory Raptor, které společnost vyvíjí a odkazuje k dědictví rakety Falcon. Modul Starship astronautům nabídne prostornou kabinu a dvě přechodové komory, z nichž se dostanou na měsíční povrch. Přistávací systémy modulu jsou přizpůsobeny k cestám na Měsíc či Mars.