V úterý NASA oznámila, že přistání na Měsíci znovu odkládá. Tentokrát na rok 2025. Trumpova vláda nastavila nejzazší termín o rok dříve, ale podle NASA administrátora Billa Nelsona nemají dostatek peněz na rozvoj projektu.

Nelson uvedl, že Kongres nedal dostatek peněz na rozvoj přistávacího systému pro jejich měsíční program Artemis. Další peníze také potřebují na kapsuli Orion. Vývoj přistávacího systému má na starosti program SpaceX od Elona Muska. Podle odborníků je důležité předělat i technologii skafandrů.

Dalším důvodem ke zpoždění byl soudní spor s firmou Blue Origin, kterou vlastní Jeff Bezos. „Ztratili jsme téměř sedm měsíců v soudních procesech, a to s největší pravděpodobností posunulo první přistání člověka nejdříve na rok 2025,“ řekl Nelson. Součástí problémů je i stále probíhající pandemie.

Ve vodách poblíž Floridy krátce po půl půl páté ranní přistála vesmírná loď Crew Dragon společnosti SpaceX se čtyřmi astronauty, kteří strávili posledních 200 dní na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS)
Loď Crew Dragon přistála do moře u Floridy. Z ISS přepravovala čtyři astronauty

Hlavním důvodem sporů bylo obvinění NASY z toho, že favorizovala Muskovu firmu před tou Bezosovou. Tito dva světoví lídři soutěžili o to, kdo bude rozvíjet přistávací systém. Představitelé NASY se minulý rok rozhodli pro program SpaceX, ale Blue Origin si stál za tím, že jejich rozhodnutí nebylo fér.

Artemis a Orion

Soudce nakonec rozhodl ve prospěch Vesmírné agentury. NASA tak nadále pokračuje v rozvoji projektu Artemis ve spolupráci se SpaceX.

Vědci plánují vyslat první zkušební raketu Artemis I v únoru. Vyzkouší přitom jejich Space Launch Systém s Orion kapsulí. V tomto letu nepoletí žádní astronauti. Této skutečnosti se vědci rozhodli využít a raketa poletí až tisíce kilometrů za měsíc.

Původně měla Artemis I vyrazit už v listopadu, ale kvůli pandemii, hurikánu Idě a dalším faktorům se termín o pár měsíců posunul.

Zdroj: Youtube

Lidé se připoutají až při druhém letu s Artemis II. „Lidský přistávací systém je stěžejní část naší práce. NASA je odhodlaná pomoci obnovit místo Ameriky v dnešním světě,“ okomentoval projekt Nelson.

Artemis II proletí v roce 2024 kolem Měsíce a vrátí se zpět na Zemi. Až Artemis III na Měsíci přistane. Třetí, už finální, pokus donese astronauty na jižní pól Měsíce.

Změny v programu Artemis nijak neovlivňují další aktivity na měsíčním povrchu plánované do konce roku 2020.

První lidé na Měsíci stanuli pomocí rakety Apollo 17 v roce 1972. Celkem 12 mužů tehdy prozkoumávalo měsíční povrch.

Zdroj: Youtube

Na Mezinárodní vesmírné konferenci před dvěma lety prohlásil bývalý americký viceprezident Mike Pence, že nejpozději do pěti let musí Američané znovu přistát na Měsíci. V té době odhadovala NASA nejbližší termín takové události až na tok 2028. Posunutí termínu o čtyři roky se tehdy zdálo jako neuvěřitelně ambiciózní, ne-li nemožné.

Aby mohly soukromé firmy soutěžit o plánovaných deset nebo více přistání astronautů na Měsíci, potřebuje NASA vyšší rozpočet. Ten plánuje Kongres navýšit počínaje navýšením rozpočtu na rok 2023.

Dalším finančním problémem je vývoj kapsulí Orion. Vesmírná agentura se snaží získat z původních téměř 150 miliard korun až 202 miliard korun na vývoj těchto zařízení. Celkové náklady na první let Artemisu příští rok jsou 239,5 miliard korun.

Mezinárodní vesmírná stanice ISS
Nejdražší projekt v historii. Mezinárodní vesmírná stanice je obydlená už 21 let

Viceprezidentka Kamala Harrisová svolá své první zasedání Národní vesmírné rady jako její předsedkyně 1. prosince.

Agresivní čínský program

Nelson také vyjádřil svou obavu, že čelí velmi agresivnímu a dobrému čínskému vesmírnému programu. „Už jsme to viděli v posledních letech několikrát. Dosáhli mnoha věcí,“ vylíčil.

Vyspělost Číny Američany děsí. „Jejich vesmírný program má stále větší šanci na to, že přistanou se svými taikonauty na Měsíci mnohem dříve, než se původně očekávalo,“ sdělil Nelson. Původní očekávání nezmínil.

Je údajně vysoce pravděpodobné, že Čína přistane na Měsíci ještě před návratem amerických astronautů. Čínští zástupci prohlásili, že země plánuje přistát na jižnímu pólu Měsíce. A NASA udělá všechno proto, aby v tomto závodě zajistila Američanům vítězství. „Budeme tak agresivní, jak jen můžeme v rámci bezpečného a technicky proveditelného způsobu být, abychom porazili konkurenty a dostali naše boty na Měsíc,“ dodal Nelson.

Kanoe starých Mayů, nalezená na dně hluboké podmořské tůně
Unikátní objev na dně moře: Archeologové našli neporušenou kanoi starých Mayů

Administrátor přiznal, že program Artemis je vysoce ambiciózní, dokonce ještě více, než byl prvotní Apollo. „Mise Artemis promění sci-fi ve skutečnost,“ řekl. „Budeme dělat nové objevy, vylepšovat technologie a naučíme se žít a pracovat na jiném světě. A po celou dobu budeme inspirovat další generaci vědců, inženýrů, průzkumníků a dalších odborníků,“ doplnil.

Zdroj: Youtube

Další krok Artemis po přistání na Měsíci je transport prvních lidí na Mars. Veškerý výzkum použitý pro vývoj Artemis podle Nelsona poslouží pro vytvoření cesty na rudou planetu.