Začátkem června Microsoft nicméně oznámil, že na virtuální prezentaci, která začne ve čtvrtek v 17:00 SELČ, představí "novou generaci" Windows. Minulý týden pak uvedl, že v roce 2025 ukončí podporu Windows 10.

Podobu nového operačního systému naznačily nedávné úniky na internetu. Technologický server The Verge minulý týden uvedl, že na webu se objevily nejprve takzvané screenshoty systému Windows 11 a následně i celý operační systém s novým uživatelským rozhraním, startovním menu a mnoha dalšími prvky. Podle serveru šlo ale jen o předběžnou verzi systému.

Z vizuálního hlediska zaregistroval server The Verge největší změny u hlavního panelu. Tlačítko Start a ikony aplikací jsou v uniklé verzi nově umístěny ve střední části panelu, existuje ale možnost přesunout je zpět do levé části.

Samotné startovní menu je podle serveru výrazně zjednodušeno ve srovnání s jeho podobou ve Windows 10. The Verge také upozornil, že uniklá verze Windows začala používat zaoblené rohy.

Technologické servery nyní spekulují mimo jiné o tom, zda Microsoft podobně jako v případě nástupu Windows 10 umožní uživatelům současné verze systému bezplatný přechod na verzi novou.

Nejrozšířenější operační systém

Windows jsou nejrozšířenějším operačním systémem pro osobní počítače na světě. První verzi tohoto systému uvedl Microsoft na trh v roce 1985, za první komerčně úspěšnou verzi se ale považují až Windows 3.0 z roku 1990. V současnosti je některá z verzí Windows podle odhadů nainstalována zhruba na 90 procentech všech osobních počítačů.

Společnost Microsoft vznikla v roce 1975. Jedním z jejich zakladatelů je Bill Gates, který je podle agentury Bloomberg nyní čtvrtým nejbohatším člověkem na světě.

Úspěch zaznamenává Microsoft například i s herními konzolemi Xbox, v posledních letech firma zažívá rovněž prudký růst u takzvaných cloudových služeb.