Původ dvou přileb, které archeologové objevili v dánském Viksø, byl vystopován až v Sardinii. Pocházejí prý z doby bronzové, a tak vyvracejí mýty o svém vikingském původu. Alespoň to tvrdí nový výzkum zveřejněný  v historickém časopise Praehistorische Zeitschrift.

Symbol rohatých tvorů, jako jsou býci, měl během doby bronzové na Sardinii náboženský význam. Často se používaly k výzdobě hrobek.

Scéna z gotlandského kamene Stora Hammars I. Podle vědců jde o výjev z rituální popravy zvané krvavý orel.
Brutální vikingský rituál šlo provést, uznali vědci. Oběť prožila děsivé peklo

„Po mnoho let lidé, zejména v popkultuře, spojovali helmy Viksø s Vikingy. Ale náš výzkum dokládá, že přilby byly uloženy do bažiny asi v roce 900 před naším letopočtem, tedy téměř před třemi tisíci lety, a tudíž mnohem dříve, než Vikingové ovládli region,“ uvedla v tiskovém prohlášení pro CNN archeoložka z dánské univerzity Helle Vandkildeová, která se na výzkumu podílela.

Z Levanty do Skandinávie

Výzkum naznačuje, že by mohl být motiv rohaté přilby spojen s Iberií v době expanze fénické společnosti na západ. Féničané obývali pobřeží Levanty, tedy oblast východního Středomoří.

Fénické námořní trasy později zahrnovaly i Skandinávii. Cesta byla dlouhá, přes Středozemní moře až do Baltského. „Takto se přilby pravděpodobně dostaly na sever, což mohlo později přispět k šíření obrazu hrdiny rohatého válečníka,“ uvádí vědci. 

Studie ukazuje, že typicky “skandinávská” vyobrazení válečníků se v době bronzové vyskytovaly nejen na Sardinii, ale i v jihozápadním Španělsku. „To svědčí o těsněm propojení velkých evropských civilizaci. Tehdejší globalizace byla založená na dálkovém obchodu například s kovy nebo šperky,“ dodává archeoložka Vandkildeová.

Rohatí válečníci v Sardinii, Španělsku a později i ve Skandinávii jsou spojováni s novými politickými režimy i náboženskými přesvědčeními. 

Zajímavosti ze světa Vikingů

Byli extrémně čistotní
Jedním z nejčastějších předmětů nalezených v hrobech významných vikingských válečníků jsou kosmetické pomůcky: hřebeny, břitvy i pinzety. To vyvrací časté představy o špinavém a zarostlém pobudovi.

Místo rakví lodě
Když zemřel opravdu významný Viking, byl pohřben ve své lodi. To jednak symbolizovalo jeho poslední plavbu, ale současně mu měla loď sloužit v posmrtném životě.

Vikingské ženy měly práva
Zatímco v Evropě to ženy neměly v době temného středověku vůbec snadné, u Vikingů si žily docela dobře.

Blonďatý ideál krásy
Vzorem mužské krásy byl válečník se světlými vlasy i vousy. Brunetové proto často používali silná mýdla s vysokým obsahem louhu, aby si vlasy i vousy odbarvili.