„Nanomembránu si můžeme představit jako velmi jemné síto. Tím snadno projde vodní pára, ale kapka vody nikoliv. Proto se v oděvu s touto funkční membránou sportovci nebudou tolik potit a zároveň nepromoknou a oblečení jim neprofoukne,“ řekl autor patentované technologie laminování nanomebrány pro využití v oděvech.

Nanomembrána bude v bundě a kalhotách, na hlavě budou mít čeští reprezentanti čepici raškovku druhé generace. Jak oděvy s nanomembránou, tak čepice jsou českým nápadem vyráběným u nás a tvoří tak koncept letošní kolekce pro olympioniky s titulem Made in Czech Republic.

Olympionici budou mít pro Peking novou Raškovku.
OBRAZEM: Populární kulich znovu na scéně. Čeští olympionici mají novou Raškovku

„Je to poprvé od roku 1968, co budou čeští sportovci na olympiádě nosit české oblečení. Jedeme hrdě reprezentovat Českou republiku, český sport a historii českého průmyslu,“ řekl k tomu na tiskové konferenci v pondělí 8. listopadu předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Funkční oděvy už stihli otestovat sami sportovci, mezi nimi i dvojnásobný mistr světa ve skikrosu Tomáš Kraus. „Testoval jsem oblečení při stání pod kopcem, při chůzi do kopce se skialpovými lyžemi na zádech i při alpském lyžování, běhal jsem v tom také v dešti. Sledoval jsem přitom prodyšnost a to, jak oděv odolává mokru a větru. Výsledek byl vždy perfektní, byl jsem s tím moc spokojený,“ popsal své zkušenosti sportovec.

Jednoduchý princip 

Liberecká univerzita je kolébkou světové výroby nanovláken v průmyslovém měřítku, technologii vyvinul a patentoval profesor Oldřich Jirsák z fakulty textilní v roce 2005. Od té doby hledá celý svět uplatnění pro nové nanomateriály a funkční vrstvy do oděvů jsou jednou z cest.

Martin Kaleta při slavnostním vyhlášení oceněných České hlavičky.
Osmnáctiletá Česká hlavička: Mladík ze Strážnice získal cenu za studium mrtvice

„Princip je jednoduchý, ale vyrobit nanovlákennou membránu, která si i po mnoha vypráních zachová vysokou paropropustnost a větruodolnost a přitom nepropustí ani silný liják, byl oříšek, na jehož rozlousknutí jsem pracoval mnoho let. Česká věda tedy nezůstala ležet v šuplíku laboratoře, a to mě těší asi nejvíce. Pokud nyní bundu s naší nanomembránou obléknou i čeští olympionici, nemůže být mé nadšení větší,“ zdůraznil Roman Knížek.