Podle NASA je problém ve vrchní části skafandru, která kryje trup a ruce. Astronautka Anne McClainová „se během své první kosmické procházky naučila, že střední velikost horní části tvrdého torza – v podstatě košile skafandru – jí sedí nejlépe.“ V pátek však může být použita pouze jedna část skafandru v této velikosti a tu dostane druhá astronautka Christina Kochová.

Vejít se do skafandru je přitom podle serveru Space.com ošidná věc. Mikrogravitace způsobuje, že je člověk vyšší. McClainová tento měsíc napsala na twitteru, že od okamžiku, kdy odstartovala na mezinárodní vesmírnou stanici, povyrostla o dva palce (pět centimetrů).

Do volného prostoru vystupují především muži

Když McClainová minulý týden vystoupila do volného prostoru, stala se třináctou ženou, která toho dosáhla, a Kochová bude čtrnáctou. Během 60 let, kdy se létá do vesmíru, se přitom stalo pouze čtyřikrát, že by byly současně v posádce dvě ženy se speciálním výcvikem pro tento typ mise. 

S McClainovou se nyní „předběžně počítá“ pro výstup, který by se měl uskutečnit 8. dubna. Stejně jako při předchozím výstupu i při tom nadcházejícím bude McClainová ve dvojici s mužským členem posádky ISS.

První ženou, která vystoupila do volného vesmíru, byla v roce 1984 sovětská kosmonautka Světlana Savická. Jak připomíná agentura Reuters, z více než 500 lidí, kteří dosud vystoupili do volného prostoru, tvoří ženy pouhých 11 procent. Kochová i McClainová jsou přitom obě absolventky výcviku NASA, ročníku 2013, který z poloviny tvořily ženy.