Mladý muž na twitteru pod přezdívkou @0rbit publikoval osobní údaje téměř tisícovky osob. Byli mezi nimi politici všech parlamentních stran s výjimkou protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD). Mladík formou jakéhosi adventního kalendáře postupně zveřejňoval osobní údaje politiků a prominentních osobností.

Německý spolkový parlament (Bundestag)
Němci dopadli mladíka, kterého podezřívají z úniku osobních údajů politiků

Podle dřívějších zpráv německého deníku Bild byla mezi zveřejněnými údaji i soukromá data prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera či číslo faxu, e-mailová adresa a soukromá komunikace Angely Merkelové. Tisková mluvčí německé kancléřky označila podle listu únik dat za „velmi, velmi vážný incident“.

Student a žije s rodiči

Vyšetřovatelé uvedli, že mladý muž je stále studentem a žije s rodiči. Podle Německé federální kriminální policie (BKA zveřejněné informace obsahovaly telefonní čísla, adresy, údaje o kreditní kartě, fotografie a soukromou komunikaci.

Server Spiegel Online informoval o tom, že se zásah odehrál už v neděli. Vyšetřovatelé při něm ale nenašli počítač podezřelého, protože ho předtím stihl zničit. Policie vypátrala muže díky stopám, které po sobě na internetu zanechal, a také díky výpovědím svědků. „Zjevně si vůbec neuvědomil celý rozsah své akce,“ poznamenal na jeho adresu jeden z vyšetřovatelů. Mladík je obviněn ze špionáže a neoprávněného zveřejnění citlivých údajů. 

Hacker, ilustrační foto
Čína odmítá obvinění z hackerských útoků. Požaduje stažení žaloby

Podle vyšetřovatelů neexistují informace o tom, že by byl mladý muž napojen na některou ze zahraničních tajných služeb. "Vyšetřování nepřineslo žádné indicie o zapojení dalších osob," řekl státní zástupce Georg Ungefuk, který je zároveň mluvčím německé centrály pro boj s kriminalitou na internetu.

Ačkoliv mladík tvrdil, že jednal sám a pro čin se rozhodl kvůli tomu, že ho rozčilovaly výroky některých politiků, vše je nadále předmětem vyšetřování. Podle policistů totiž není motiv s konečnou platností objasněn. Policie zkoumá možné „obecně kriminální i politické“ motivy.

Lítost nad svými činy

Mluvčí vyšetřovatelů dále řekl, že obviněný projevil nad svými činy lítost. Možná také jednal nerozvážně a lehkomyslně. U mladších pachatelů se údajně stává, že když náhle před dveřmi stojí policie, „nastává velké zamyšlení“.

Výbuch před kanceláří Alternativy pro Německo v saském Döbelnu
Před kanceláří AfD v Sasku vybuchla bomba. Útok měl zřejmě politický motiv

Dvacetiletý muž se dovednosti potřebné k hackerským útokům naučil sám, neměl tudíž žádné vzdělání z oblasti počítačové vědy. Podle státního zástupce Ungefuka strávil muž u počítače mnoho času, aby znalosti získal. 

Zájem o počítače a mnoho času jsou podle Ungefuka faktory, díky nimž si mnoho mladých lidí i bez vzdělání v oboru informatiky dokáže znalosti osvojit a pak odpovídajícím způsobem jednat na internetu.

Sofistikované operace

Soukromé informace pak dokázal získat v roce 2018 díky "sofistikovaným operacím," uvádí vyšetřovatelé. Spáchání takového činu vyžadovalo „určitou technickou odbornou znalost," dodává Ungefuk. "Zkrátka využil několika zranitelných míst," dodal jedna z vyšetřovatelek s tím, že od té doby bylo několik takových bezpečnostních mezer odstraněno. Kromě toho však údajně shromažďoval údaje z veřejně dostupných zdrojů. 

Německý spolkový parlament (Bundestag)
Hackeři zveřejnili osobní data německých poslanců. Unikla i komunikace Merkelové

Němečtí úředníci zároveň však uvedli, že neexistují žádné důkazy, které by naznačovaly, že byly i ohroženy například i vládní systémy. Skandál se zveřejněním osobních údajů však vyvolal celonárodní výzvy ke zlepšení kybernetické bezpečnosti a měl i politický dopad. 

Robert Habeck, lídr Zelených, jehož údaje o kreditní kartě a soukromé rozhovory s rodinou hacker rovněž zveřejnil, se rozhodl skončit na pozici šéfa strany. Vedle současné kauzy tak reagoval i na některá vlastní vyjádření na sociálních sítích, za která byl tvrdě kritizován.

Německý ministr vnitra Horst Seehofer na úterní tiskové konferenci také uvedl, že v příštím půlroce zavede novou legislativu v oblasti ochrany údajů.

Násilí v saském Chemnitzu.
V Německu zadrželi extremisty. Plánovali útoky na přistěhovalce