Žádný učený z nebe nespadl. A platí to nejen pro lidi, ale i zvířata. Ani mláďata totiž hned po narození nedokáží všechno to, co dospělí jedinci. A jak ukázala nedávno publikovaná studie, v jisté fázi to má jeden zvířecí druh téměř stejné, jako lidská novorozeňata. Konkrétně ve chvíli, kdy se učí "mluvit". „Vědci z Muzea přírodní historie v Berlíně zjistili, že mláďata netopýrů si mumlají stejně, jako malé děti, když se učí komunikovat," uvádí CNN. Výsledky odborníci shrnuli v časopisu Science.
Blábolivé záchvaty
Rodiče nemluvňat tyto zvuky jistě dobře znají. Dítě ještě neumí vyslovovat, ale chce světu něco sdělit, a tak vydává různé zvuky - brouká, vrní, mumlá. Podle názoru vědců to mají malí netopýři úplně stejně. „Odborníci odposlouchávali dvacet mláďat netopýrů v jejich přirozeném prostředí v Panamě a Kostarice. Zjistili, že předtím, než se naučí srozumitelně "mluvit" s ostatními ze svého druhu, také zkouší vydávat různé zvuky," nastiňuje CNN.
Výzkumníci pozorovali netopýří mláďata od jejich narození do zhruba tří měsíců věku. „Mumlají si přibližně prvních sedm týdnů. Někdy jejich "blábolivé záchvaty", kdy vydávají dlouhé, víceslabičné zvuky, trvají skoro třičtvrtě hodiny," píše CNN.
I novorozeňata, stejně jako netopýři, musí před ovládnutím řeči nejdříve hodně trénovat a zkoušet. „Miminka broukají, blábolí a žvatlají, aby získala kontrolu nad svým jazykem, rty, čelistí a hlasivkami," zmínili autoři studie z Muzea přírodní historie.
Noc plná netopýřího zpěvu
Podobnost mezi netopýřími mláďaty a dětmi je až zarážející. „U netopýřího mumlání je charakteristické duplikování slabik. A velmi podobné je to s opakováním slabik u dětí, třeba jejich typické "dadada"," nastínila spoluautorka výzkumu Lara Burchardtová. Podle odborníků rovněž netopýři, stejně jako děti, při tréninku komunikace napodobují zvuky, které slyší od dospělých.
Netopýří blábolení je podle vědců pro říši zvířat extrémně zřídkavé. „Doteď bylo zachyceno jen u zpěvných ptáků, konkrétně pouze u samců zpěvných ptáků. Netopýři jsou tak prvními zdokumentovanými savci, kteří jako mláďata trénují hlasovou komunikaci, přičemž se to děje u samců i samic," upozorňuje CNN.
Podle vedoucí výzkumného týmu Ahany Aurory Fernandezové je mumlání pro netopýry velmi důležité, protože následná řeč, kterou musí ovládnout, je velmi bohatá. „Netopýři jsou fascinujícími tvory. Jde o zvířata s velmi komplexním sociálním životem a množství druhů žije po celý život ve stabilních skupinách. Většina lidí neví, že jejich hlasová komunikace je velmi sofistikovaná," nastínila Fernandezová pro CNN.
Způsob, jakým mezi sebou netopýři komunikují, není pouhé "pískání", jak by se na první poslech mohlo zdát. „Každý ví, že ke hledání potravy používají echolokaci. Mnohem zajímavější je ovšem množství zvuků, kterými vzájemně komunikují mezi sebou. Netopýři totiž zpívají, jako zpěvní ptáci. Tyto písně se často odehrávají ve vysokých frekvencích, takže je neslyšíme. Ovšem kdybychom mohli, rychle bychom si uvědomili, že naše noci jsou doslova naplněné písněmi netopýrů," řekla Fernandezová.