Při operaci, která jednasedmdesátiletému Peteru Maggsovi z jižního Walesu zachránila život, museli lékaři současně se zhoubným nádorem z hrudníku odstranit i část hrudní kosti a tři žebra. Bez nich by však jeho hrudník zůstal ve velmi nestabilním stavu.

Lékaři mu proto voperovali implantát s umělými žebry, který ještě před operací navrhla s využitím snímků z počítačové tomografie pacienta nemocnice v Morristonu. První implantát hrudníku ve Velké Británii pak vytiskla společnost Renishaw z kovového prášku na laserové 3D tiskárně.

Během tisku se jemný kovový prášek zcela roztaví a následně se klade po vrstvách s tloušťkou od 20 do 100 mikronů (mikron je jedna miliontina metru). Technologie umožňuje vytvářet složité tvary, které by nešlo provést pomocí tradičních technik, jako je například odlévání.

Nová žebra s částí hrudní kosti byla vytištěna z titanového prášku na 3D tiskárně.Zdroj: RenishawNová žebra s částí hrudní kosti byla vytištěna z titanového prášku na 3D tiskárně. Autor: Renishaw

„Těší nás, že dodavateli komplexního titanového implantátu jsme právě my. Vytištěn byl v Miskinu poblíž Cardiffu, kde máme centrum aditivní výroby,“ uvedl Chris Pockett, vedoucí oddělení komunikace společnosti Renishaw.

Úspora času i lepší vlastnosti

„V běžném případě by byl pacient vybaven implantátem Polymethyl Methacrylate (PMMA), který může být během chirurgického zákroku upravován jen ručně," vysvětlil Peter Llewelyn Evans, manažer Maxillofacial Laboratory Services at Morriston Hospital.

Zdroj: Youtube

„Aditivní 3D výroba nám umožnila ušetřit asi dvě hodiny operačního času, protože implantát mohl být navržen a vyroben před zahájením postupu. Čím kratší doba zákroku, tím lépe pro zdraví pacienta.“

V případě Petera Maggse by navíc konvenční protézy, které jsou vyrobené z biokompatibilního cementu, neposkytovaly jeho hrudnímu koši dostatečně silnou oporu. Díky titanu se také zvyšuje biokompatibilita implantátu a podobnost k původní kostní struktuře, což se také pozitivně projevuje na výsledku. Po úspěšně zvládnuté léčbě plánuje nemocnice v Morristonu zavést nový postup při léčbě dalších pacientů.