Zuby nově popsaného žraloka byly objeveny ve skalních útesech u pobřeží Madagaskaru, informoval magazín Forbes. Pravěký živočich, který žil v době, kdy souš již ovládali primitivní savci, následně dostal jméno Carcharhinus underwoodi. A to na počest Charlieho Underwooda, vědce, jehož specializací byli právě prehistoričtí žraloci. "Jedná se o nejstaršího pojmenového žraloka," zdůraznil vědecký pracovník Přírodopisného muzea v Londýně David Ward. 

Podle vědců patřil Carcharhinus underwoodi do čeledi modrounovitých. Pravděpodobně měl tedy typicky torpédovité tělo a jednalo se o vrcholového predátora, který migroval za kořistí. Čeleď modrounovitých je dnes ve světových oceánech a mořích zastoupena 52 druhy žraloků, z nichž naprostá většina je živorodá. Mezi jejich nejznámější představitele patří žraloci tmavonosí, žraloci černocípí a žraloci černoploutví. 

Madagaskarský paradox 

Překvapivé přitom je, že zatímco dnes se zástupci čeledi modrounovitých objeví v madagaskarských vodách jen výjimečně, před miliony let se to jimi na stejném místě pravděpodobně jen hemžilo, zdůraznil Forbes. Podle vědců může úbytek žraloků přímo souviset se změnami teploty vody omývají břehy ostrova. Ta totiž před dávnými věky byla o poznání teplejší. 

"Shromážděné důkazy svědčí o tom, že madagaskarskou lagunu v minulosti obývala široká škála žraloků. Od těch malých, kteří se živili kořýši přímo u pobřeží ostrova, až po ty skutečně obrovské lovící na otevřeném moři. Jedná se o paradox, protože v mělčích pobřežních vodách obvykle převažuje jen jeden druh žraloka," vysvětlil Ward. 

Zástupci druhu Carcharhinus underwoodi ovšem zřejmě obývali i další lokality. Vědci se totiž domnívají, že již dříve byly jejich zuby objeveny i v Egyptě, Pákistánu a u pobřeží Spojených států amerických. 

"Kde se vlastně ve světových oceánech vzali modrounovití? To, co víme, naznačuje, že se rozšířili z tropických vod - ale stále známe jen část jejich příběhu," konstatoval Ward. "Vždycky, když označíme nějaký bod za počátek, časem se najde někdo, kdo řekne 'tohle se stalo ještě dřív'. V současnosti ale můžeme za začátek příběhu považovat tohle," uzavřel.