Běh

Sprinterům, vytrvalostním běžcům i maratoncům k dosažení lepších výsledků podle magazínu Smithsonian pomáhají boty. Výrobci specializující se na atletickou obuv, jako například Nike a Adidas, vyvíjejí produkty obsahující vrstvu lehké pěny pohlcující energii z dopadu, kterou následně běžci vrátí zpět. Společně s výztuhou z uhlíkových vláken tak umožňují běžet rychleji.

Vědci zjistili, že s více uhlíkovými výztuhami lze docílit i zvýšení výkonu atletů. Jenže technologie jim pomáhaly natolik, že Mezinárodní asociace atletických federací (IAAF) v roce 2020 určila pravidla pro složení bot, a tím například stanovila, že obuv může mít nanejvýš jednu výztuhu.

Přesto výrobci dál hledají způsoby, jak vylepšit své produkty, aby byly lehčí, lépe absorbovaly a poskytovaly energii sportovcům, a přitom splňovaly kritéria.

Na letních olympijských hrách v Paříži však kromě bot pomůže i povrch tratě. Tradiční červenou barvu vystřídá fialová, která je výsledkem rozsáhlého výzkumu. Společnost Mondo vyvinula pružnější a soudržnější polymerní materiál umožňující rychlejší běh.

Fialový povrch na olympijských hrách v Paříži má svůj důvod. Zlepšuje výkon sportovců:

„Dráha dokáže atletům vracet energii, kterou do ní vloží při došlápnutí,“ vysvětlil vedoucí výzkumu a vývoje Andrea Marenghi. Doplnil, že i v tomto případě museli výrobci myslet na kritéria IAAF.

Maximální a minimální parametry týkající se absorpce energie a vhodnosti materiálu vypočítali pomocí matematického modelu a studie změn určitých látek. Detaily však výzkumníci ponechali v tajnosti.

Plavání

Na olympijských hrách v Pekingu vzbudily pozdvižení plavky Speedo inspirované strukturou kůže žraloků. Technologie umožnila plavcům podávat výrazně lepší výkony, a tak v roce 2008 padlo 23 rekordů v plavání. Následkem toho plavecké organizace stanovily nová pravidla pro nošení typů plavek i použitého materiálu. Zároveň zakázaly nosit celotělové plavky.

Výzkum společnosti Speedo ale nezastavily a vývojový tým před letošní olympiádou představil plavecké obleky potažené technologií, která se podle AP původně používala k ochraně vesmírných satelitů.

Plavky nové generace Speedo ovlivní výkony plavců na LOH v Paříži:

| Video: Youtube

Nová generace plavek snižuje absorpci a odpor vody, takže plavci na sobě necítí téměř žádnou zátěž. Díky tomu jsou rychlejší a voda kolem nich se pohybuje podobně jako vzduch kolem kvalitně navrženého aerodynamického sportovního vozidla.

Cyklistika

Moderní technologie jsou běžnou součástí cyklistických závodů, v Paříži však jsou ještě důležitějším prvkem v cross country.

Podle serveru Bike Radar jezdci mají více používat plně automatický systém uzamykání a ovládání odpružení, který pomocí snímačů mění náběh tlumiče a vidlic. Tím ve stoupáních zvyšuje efektivitu šlapání. Závodníci rovněž mají víc využívat elektronické převody.

Technologie významně ovlivní závody cross country na LOH v Paříži:

| Video: Youtube

Britští dráhoví cyklisté pak mají mít vylepšená kola značky Lotus, která je i výrobcem závodních vozidel. Jsou z lehkého hliníkového materiálu a kompozitů, výrobce však podle Composites World neupřesnil použité technologie. Cílem ale podle zástupců společnosti je, aby jezdec s kolem dokázali odolávat odporu větru jako jedno tělo, nikoliv odděleně, jako tomu bylo dřív, což různě ovlivňovalo jízdu.

Gymnastika

Náročný sport vyžadující dynamické a přesné pohyby s grácií čím dál více využívá umělou inteligenci, která pomáhá sportovcům posouvat své výkony.

Čínský gymnastický tým podle webu South China Morning Post má platformu umožňující studovat pohyb každého člena. Trenéři tak identifikují místa, která lze zlepšit, a následně vymyslí vhodný tréninkový plán.

Umělá inteligence a strojové vidění také pomáhají zachytit pohyb gymnastů bez senzorů. Je to způsob, jak monitorovat výkony sportovců, aniž by na sobě museli mít připnuté zařízení. Technologie následně zvládají různé analýzy. I tyto procesy se však nadále vylepšují.

Šerm

Elektrifikace oblečení a čepelí zbraní v šermu pomáhá přesněji určovat, který sportovec jako první zasáhl soka a do kterého místa.

„Když udeříte do trupu, uzavře se elektrický obvod a vytvoří signál aktivující bodovací zařízení,“ vysvětlil pro magazín Smithsonian vedoucí komunikace Mezinárodní šermířské federace Serge Timacheff. Doplnil, že zásahy do rukou či nohou technologie odhalí jako neplatné.

V disciplínách šermu jsou důležité elektrické obvody:

| Video: Youtube

Původně těžkopádné kabely připojené k soutěžícím jsou dnes už sofistikovaněji vyřešené v podobě bezdrátových zařízení nainstalovaných v kordech či oblecích. Timacheff doplnil, že tato technologie na velkých turnajích debutovala na minulé olympiádě v Tokiu.

V současné době se však podle Smithsonian nepoužívá při hlavních mezinárodních soutěžích, a tak není součástí olympiády v Paříži. Sportovci jsou tedy opět připojení k monitorovacím kabelům.