Jediným "domovem" hlodavce byl pětihektarový písečný ostrov Bramble Cay severně od australské pevniny, což z něj dělalo jediného savce pocházejícího z Velkého bariérového útesu. Tento týden však australská vláda hlodavce oficiálně zařadila na seznam vyhynulých druhů.

Zánik prvního savčího druhu způsobený globálním oteplováním se obešel bez velkého pozdvižení. Australská ministryně životního Melissa Priceová tuto ztrátu pouze zmínila ve zprávě o ohrožených druzích, kterou její kancelář zveřejnila v pondělí.

Suchov Kapském městě
Časovaná bomba. Podzemní vody se kvůli změnám klimatu doplňují stále pomaleji

„Uvnitř vědecké a enviromentální komunity se už nějakou dobu ví, že melomys pravděpodobně vyhynul,“ uvedla ministryně. „Dostupné důkazy naznačují, že časté a intenzivní meteorologické události mezi lety 2004 až 2014, které provázela extrémně vysoká hladina vody, pravděpodobně významně přispěly k zániku tohoto druhu,“ dodala Priceová.

Hurikán Florence způsobil na východním pobřeží USA záplavy
Ničivé povodně i sucho. Změny klimatu způsobily letos škodu za téměř dva biliony

Vědci varovali před blížícím se neblahým osudem tohoto savce celé roky. Naposledy byl Melomys rubicola pozorován v roce 2009 a od roku 2014 již po tomto druhu nebyly nalezeny žádné stopy.

Už v roce 2016 publikovali australští vědci z Queenslandské univerzity studii, ve které uvedli, že „nárůst hladiny v důsledku změny klimatu“ byl jedním z faktorů, který vedl k jeho vyhynutí. Dospěli přitom k závěru, že hlodavec je „prvním savcem, který zmizel kvůli klimatickým změnám způsobeným lidmi“.

Australská příroda je zvlášť citlivá

Ztráta živočišného druhu vyvolala podle serveru BBC News vlnu smutku nejen v Austrálii, ale i po celém světě. „Bramble Cay melomys byla malá hnědá krysa,“ řekl Tim Beshara mluvčí ochranářské organizace The Wilderness Society. „Byla to však naše malá hnědá krysa a bylo naší povinností se ujistit, že přežije. A my jsme selhali,“ dodal.

Současná australská vláda, která je v úřadu od roku 2013, často obhajuje své úsilí v oblasti ochrany životního prostředí. Argumentuje mimo jiné i tím, že do programů na záchranu ohrožených druhů již investovala 425 milionů australských dolarů (6,8 miliardy korun).

Podle ochranářských organizací to však není dost. Nejnovější vládní údaje navíc ukazují, že se Austrálii do roku 2030 nepodaří splnit závazek snížit emise o 26 až 28 procent proti úrovni v roce 2005.

Experti přitom varují, že jedinečná australská biodiverzita je extrémně ohrožena změnami životního prostředí. Podle údajů Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) je Austrálie zemí s nejvyšší úrovní vymírání druhů.

Ilustrační foto.
Bohaté země snížily emise skleníkových plynů. Do roku 2020 se pokles zastaví