Akademik Lomonosov, natřený v barvách ruské trikolóry, má za pomoci remorkérů během tří týdnů zvládnout 4700 kilometrů a zakotvit u města Pevek na Čukotce na druhém konci Ruska. Agentura Reuters podotkla, že plavba se uskutečňuje v době zvýšených obav z jádra poté, co si tento měsíc nepovedený test rakety s jaderným zařízením na severu Ruska vyžádal několik lidských životů a způsobil krátkodobé zvýšení radiace v Sevedvinsku.

Akademik Lomonosov
Rusové spustili na moře kontroverzní plovoucí jadernou elektrárnu

Akademik Lomonosov se podle TASS stane nejseverněji položenou jadernou elektrárnou nejen v Rusku, ale i na celém světě. Elektřinou má zásobovat nejen město Pevek, které má podle dostupných údajů asi 4000 obyvatel, ale i celou Čukotku a tamní zařízení na těžbu ropy a zemního plynu.

Plovoucí elektrárna je vybavena dvěma tlakovodními reaktory, schopnými vyrábět až 70 MW elektřiny, což by postačovalo pro až stotisícové město. Konstrukce připomíná obrovské atomové ledoborce, které se desítky let plaví na sever od Ruska s jaderným pohonem. Plavidlo je 144 dlouhé a 30 metrů široké.

Plovoucí Černobyl

Kritici varují před možnou katastrofou v Severním ledovém oceánu a zařízení označují za "plovoucí Černobyl", anebo "jaderný Titanic", zatímco tvůrci tvrdí, že jejich dílo je nepotopitelné a vydrží i tu nejsilnější přívalovou vlnu cunami.

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová
Rezerva pro případ jaderné havárie? Česko jodové tablety kupovat nebude

Projekt je součástí plánu ruské vlády oživit odlehlý, ale na suroviny bohatý region. Plovoucí jaderná elektrárna se také má stát jedním z klíčových prvků infrastruktury pro rozvoj tzv. Severní mořské cesty, vedoucí podél arktického pobřeží Ruska.

Zatímco například Německo od jaderné energie po havárii v japonské Fukušimě odstupuje a stávající elektrárny hodlá do roku 2022 uzavřít, Rusko sleduje zcela jiný plán. Celkově má ??země v provozu 35 jaderných reaktorů v desítce elektráren. Rosatom, který po celém světě zaměstnává na 250.000 lidí, plánuje jaderné elektrárny také v Indii, Bangladéši a Turecku. Ruští experti se domnívají, že Akademik Lomonosov je jakousi vzorovou jadernou elektrárnou pro potenciální zájemce.

Akademik Lomonosov je první plovoucí elektrárnou na světě vyrobenou v Petrohradu ke komerčnímu využití. Podobnou elektrárnu začala stavět koncem roku 2016 Čína, která počítá s nasazením do provozu v roce 2020.

Ruská vlajka - Ilustrační foto
Neúspěšný ruský raketový test stál život pět lidí, přiznal Rosatom

Jako plovoucí jadernou elektrárnu využívala americká armáda v letech 1968 až 1975 v Panamském průplavu dopravní loď Sturgis. Ta měla na palubě reaktor o výkonu deseti megawattů.