„Proboha, co to je? Duch? Mimozemšťan? Nebo snad duch mimozemšťana?“ Zhruba takové otázky si pokládala posádka průzkumné lodi Nautilus, když její podmořský robot začátkem měsíce narazil na podivného tvora, který se v hloubce 750 metrů pod hladinou líně vznášel nad tichomořským dnem. 

Živočich po chvíli pozorování změnil svůj tvar a zcela zprůsvitněl. Tedy až na tajemnou červenou skvrnku, která se nacházela v jeho útrobách.

Teplá voda zatím nedorazila k pobřeží, vědci se ale obávají, že může mít na pobřežní ekosystémy dopad
Vrací se vražedný Blob? Vědce děsí anomálie v Tichém oceánu

V tu chvíli již o identitě tajemného živočicha neexistovaly žádné pochybnosti. Ne, nešlo o mimozemšťana, ale to radost vědců nijak nezmenšilo. Právě totiž sledovali jednu z nejvzácnějších a zároveň i nejpodivnějších medúz, jejíž způsob života je pro zoology velkou neznámou, upozornil server Live Science.

Zdroj: Youtube

Takzvaná Deepstaria byla pojmenovaná po výzkumné lodi, která ji objevila v 60. letech minulého století, a během posledních padesáti let byla spatřená jen asi dvanáctkrát. Jednou z jejích zvláštností je, že má průsvitné tělo a svou kořist chytá jeho srolováním do speciálního vaku.

Velemlok čínský přepisuje učebnice. Podívejte se: 

Záhadná červená skvrnka 

Nejvíce však vědce překvapila ona červená skvrnka. Pravděpodobně se totiž jedná o stále živého korýše, kterého Deepstaria nedávno pohltila. Ten se v ní nyní nejspíše ukrývá před nebezpečnějšími predátory, přičemž ji zároveň požírá zevnitř, konstatoval server Live Science.

Tyrannosaurus rex byl jeden z největších masožravých dinosaurů (teropodů) a zároveň jedním z největších suchozemských predátorů všech dob.
Proč měl tyranosaurus díry v lebce? Vědci odhalili další dinosauří záhadu

Něco podobného bylo ostatně u příslušníků rodiny Deepstarií pozorováno již několikrát. Otázkou však stále zůstává, jestli je vztah mezi oběma živočichy symbiotický, nebo parazitický. 

Deepstaria ale není jediným podivným živočichem, která obývá mořské hlubiny, zdůraznil britský deník The Guardian. Jen před několika měsíci objevili vědci další neobvyklou medúzu, jejíž zvláštnost spočívá v tom, že když potřebuje vyloučit zbytky potravy, vytvoří si nový konečník. Ten následně zmizí.