Expedice na ostrově uvízla kvůli ledu v zálivu Erebus a Terror a ve východním ústí průlivu Antarctic. „Kvůli silnému větru a nízké oblačnosti nebylo možné naložení českých vědců ani chilskou vojenskou lodí Aquiles, ani vrtulníkem z paluby této lodě,“ uvedl vedoucí výpravy Daniel Nývlt.

Hlavním cílem expedice v Antarktidě je samozřejmě věda – a ta se neptá, kolik sněhu je zrovna kolem, nebo jaké boty zrovna máte obuté,…
Výzkum klimatu i ptáků. Antarktida uvítá novou expedici z Masarykovy univerzity

Expedice Masarykovy univerzity
Vědci z brněnské univerzity měli odcestovat z Antarktidy mezi 22. a 26. únorem.
Kvůli nepříznivému počasí museli na ostrově Jamese Rosse setrvat.
Chilská loď, kterou měli k přepravě využít, nebyla uzpůsobená pro pohyb mezi krami.
Nakonec vědce přepravila argentinská armáda.
Nyní čekají na další přesun na ostrově Krále Jiřího na Jižních Shetlandách.

Původně měla skupina z ostrova odcestovat vojenskou lodí, ta ale není vhodná pro pohyb mezi krami. Ledoborec, který je nákladný na provoz, už chilská flotila nemá. „Po třech neúspěšných pokusech mezi 22. a 26. únorem požádalo chilské námořnictvo o spolupráci spojené argentinské vojenské síly.

Díky několika stanicím, vrtulníkům a ledoborci v přilehlém prostoru jako jediné zvládly českou expedici ze stanice J. G. Mendela přesunout do prostoru dostupného běžnou námořní lodí,“ vysvětlila za brněnskou Masarykovu univerzitu Ema Wiesnerová.

Ze stanice se podařilo posádku vysvobodit až 2. března. „V odpoledních hodinách se výzkumníci přesunuli čtyřmi lety vrtulníkem Bell 412 na argentinskou stanici Esperanza na severním výběžku Antarktického poloostrova,“ informovala Wiesnerová.

Po třech dnech čekal expedici další přesun. „Ve večerních hodinách se plavila argentinskou lodí Bahía Agradable do zálivu Fildes na ostrově Krále Jiřího na Jižních Shetlandách, kde se všichni účastníci druhý den ráno vylodili a jsou ubytovaní na chilské vědecké stanici Escudero,“ popsala cestu Wiesnerová.

Brněnští vědci chtějí pomoci zachovat unikátní přírodní ekosystémy. V pondělí oznámili vznik platformy, jejíž cílem je boj proti odlesňování amazonských pralesů a zániku domorodých kultur.
Brněnští vědci skupují deštné pralesy. Chtějí zabránit jejich odlesňování

Posádka v těchto dnech čeká na ostrově Krále Jiřího, odkud se chce přepravit do chilského Punta Arenas. „Všichni jsme v pořádku a užíváme si poslední dny na Antarktidě,“ řekl vedoucí výpravy Nývlt.

Druhá výprava problémy neměla

Jak už Brněnský deník Rovnost informoval, z Masarykovy univerzity letos odjely začátkem roku bádat do Antarktidy dvě výpravy polárníků. První z nich na ostrov Jamese Rosse, druhá pak na Nelsonův ostrov v Jižních Shetlandách.

Šest členů expedice na Nelsonův ostrov je už několik dní v Jižní Americe. „Přepravili jsme k likvidaci také deset metrů krychlových odpadků posbíraných u základny Czecho Nelson. Na ostrově ji zřídil před třemi dekádami cestovatel Jaroslav Pavlíček,“ sdělil vedoucí druhé výpravy Pavel Kapler.

Stanice Masarykovy univerzity na Antarktidě
Antarktický výzkum? Na zmrzlý kontinent míří dva týmy z Brna