„Je záměrně luxusní a zřejmě se datuje do období posledních let Pompejí. Dokazuje to jedinečný stav zachovalosti barev,“ řekla o nově objevené fresce agentuře ANSA ředitelka pompejského naleziště Alfonsina Russo.

Vzácné dílo, o jehož objevu archeologové informovali ve čtvrtek, vydala stejná stavba, kde byla vloni nalezena freska zobrazující příběh římského boha Jupitera (řecký Zeus), který na sebe vzal podobu labutě aby mohl oplodnit spartskou královnu Lédu.

Původně přitom měla práce archeologů pokračovat na jiném místě. „Krása těchto místností nás přinutila změnit plány a pokračovat ve výzkumu,“ vysvětlila Russo. „V budoucnu bude možné otevřít alespoň část této stavby veřejnosti.“

Rozhodnutí odborníků se ukázalo být šťastnou volbou. Kromě fresky samotné totiž objevili v prostoru pod schodištěm také tucet skleněných nádob, osm terakotových váz a bronzový trychtýř.

Mýtus o Narcisovi

Narkissos byl podle řecké mytologie synem říčního boha Kéfísa a nymfy Leiropé. Byl známý svou nepředstavitelnou krásou, kvůli které o něj usilovaly ženy i nymfy. Narkissos však jejich láskou pohrdal, za což ho bohové potrestali. Mladík se zamiloval do vlastního odrazu na hladině, od kterého se nedokázal odtrhnout a nad hladinu se nakláněl tak dlouho, až se ve vodě utopil. Jeho tělo se pak proměnilo ve žlutý květ narcisu.

„Narkissův příběh byl ve starověkých Pompejích hojně rozšířený a výjevy z něj patří mezi běžné náměty dobových umělců,“ řekl reportérům ANSA pompejský superintendent Massimo Osaanna.

Pompeje samotné vznikly někdy v 6. století před naším letopočtem a nacházely se nedaleko dnešní Neapole. Výbuch sopky Vesuv v roce 79 město zničil a sopečný popel, který město zasypal, dokonale zakonzervoval tamní budovy i předměty. Pro archeology tak Pompeje představují jedinečný pohled na starořímskou kulturu.