„Přistáli … Posádka lodi Sojuz MS-09 je po 197 dnech bezpečně na Zemi,“ napsala ruská vesmírná agentura Roskosmos na Twitteru.

Loď s americkou astronautkou Serenou Aunon-Chancellorovou, německým astronautem Alexanderem Gerstem z Evropské kosmické agentury (ESA) a ruským kosmonautem Sergejem Prokopjevem přistála v Kazachstánu v 08:02 moskevského času (06:02 SEČ), uvedl Roskosmos na svém webu.

„Posádka se po svém návratu na Zem cítí dobře,“ napsala ruská vesmírná agentura.

Kosmonauti zkoumali plášť lodi Sojuz.
Záhadná díra v plášti Sojuzu? Nebyla vyvrtána zevnitř, zjistili kosmonauti

Živý přenos na internetových stránkách NASA a Roskosmosu samotné přistání lodi neukázala kvůli husté mlze, která panovala v kazašské stepi. NASA uvedla, že na místo dorazily pátrací helikoptéry a jsou připraveny vyzvednout členy posádky.

Vzduch unikal záhadným otvorem

Když astronauti v červnu dorazili, stali se jednou z nejméně z nejméně zkušených posádek, kterou kdy Mezinárodní vesmírná stanice hostila. S vesmírnou misí měl zkušenost pouze Gerst.

Kosmonaut na povrchu Mezinárodní vesmírné stanice ISS
Kosmonauti ISS vstoupili do volného vesmíru. Prověří záhadnou díru v lodi Sojuz

Během svého pobytu museli v srpnu čelit vážnému incidentu, kdy byl zjištěn únik vzduch z kosmické lodi Sojuz, která byla připojena k vesmírné stanici. Malý otvor úspěšně uzavřeli, ale šéf ruské kosmické agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin obvinil Američany z úmyslné sabotáže provedené ve vesmíru. Rogozin uvedl, že vyšetřovatelé vyloučili vznik otvoru při výrobě kosmické lodi.

Prokopjev a jeho ruský kolega Oleg Kononěnko minulý týden uskutečnili vyčerpávající téměř osmihodinovou procházku ve volném prostoru, při které se snažili nalézt otvor ve vnějším plášti a nasbírat důkazy. Otvor se nacházel v části, která měla shořet v atmosféře, a proto to bylo nutné provést ještě ve vesmíru.

Mezinárodní vesmírná stanice. Ilustrační foto
Překvapivý objev. Na ISS byly nalezeny neznámé bakterie odolné vůči lékům

Kononěnko během vesmírné procházky řekl, že kolem otvoru vidí nějaký druh černé a žluté „chlupaté“ hmoty, která připomíná pavouka. Žádné závěry však nebyly zveřejněny a členové posádky přivezli důkazy zpět na Zem.

Návrat zpozdila havárie příští posádky

Jejich návrat byl přitom plánován již na 13. prosince. O týden se zpozdil poté, co v říjnu selhala při startu raketa Sojuz, která měla na stanici dopravit příští posádku. Agentura AFP připomíná, že se jednalo první ruské zrušení startu letu s lidskou posádkou v postsovětské éře.

Ruská raketa Sojuz.
Poprvé od říjnové nehody. K ISS úspěšně dorazila loď s posádkou

Ruský kosmonaut Alexej Ovčinin a americký astronaut Nick Hague prožili 11. října dramatické chvíle, když u rakety Sojuz několik desítek sekund po startu selhalo oddělování čtyř postranních urychlovacích bloků. Z nouzového přistání však vyvázli bez zranění a na Mezinárodní vesmírnou stanici znovu poletí na jaře.

Místo nich byli na ISS 3. prosince úspěšně dopraveni ruský kosmonaut Oleg Kononěnko, Anne McClainová z NASA a David Saint-Jacques z Kanadské kosmické agentury.

Mezinárodní vesmírná stanice.
NASA se chce zviditelnit. Zvažuje prodej letenek pro vesmírné turisty