Loď Sojuz MS-14 se měla připojit v automatickém režimu v 7:30 SELČ. Když však byla ve vzdálenosti 96 metrů od stanice, začala se od ní náhle oddalovat. Podle serveru americké vesmírné agentury NASA již dostala ruská posádka na palubě ISS instrukce k opravě vadné součásti navigačního systému a pokusí se ho do příštího pokusu o připojení zprovoznit.

Start ruské rakety Sojuz-FG z kazašského kosmodromu Bajkonur k Mezinárodní vesmírné stanici
Raketa Sojuz odstartovala. K ISS dopraví tři nové členy posádky

Druhý pokus o připojení Sojuzu k ISS se uskuteční v úterý ráno, sdělil dnes šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin na twitteru. Podle něj je situace složitá, nicméně je pod kontrolou.

Raketa Sojuz 2.1a odstartovala z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu ve čtvrtek ráno. Na palubě není žádný astronaut, pouze člověku podobný robot Fjodor, který nese také identifikační označení Skybot F-850. Měří 1,8 metru a váží 160 kilogramů.

Na ISS by měl strávit dva týdny. Za tu dobu by se měl sžívat s lidskou posádkou na stanici a učit se pohybovat v prostředí s nulovou gravitací. Sbírá rovněž telemetrická data a údaje o silách při letu. Do budoucna se také předpokládá, že by mohl pracovat na místech, která jsou pro lidi příliš nebezpečná, nebo že by mohl být vyslán na dlouhé kosmické cesty.

Družice Lucky-7
Odstartováno. Do vesmíru vyrazila družice a detektory vyvinuté na ČVUT

Rusko od roku 2002 používalo na dopravu lidské posádky na ISS rakety Sojuz-FG. Od roku 2020 chce však přejít na Sojuzy 2.1a, které dříve využívala pouze pro dopravu nákladu a satelitů na oběžnou dráhu. Ruská vesmírná agentura Roskosmos letem s Fjodorem na palubě testuje nosič 2.1a pro starty s lidskou posádkou.