Experimentální solární ostrov provozuje těžařská společnosti Anglo American u svého dolu Los Bronces. Projekt přichází v době, kdy se vláda snaží učinit z Chile předního hráče na poli výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů v Latinské Americe i ve světě.

Elektrárna s 256 panely má rozlohu 111,5 metrů čtverečních. Pokud bude test úspěšný, mohla by být elektrárna za 250 tisíc dolarů (5,7 milionu Kč) rozšířena na rozlohu až 40 hektarů. Zařízení pluje uprostřed vodní nádrže, která zadržuje odpad z těžby.

Očekává se, že stín panelů sníží teplotu vody a omezí její vypařování až o 80 procent. Důl si tak bude moci uchovat více vody pro své operace a snížit potřebu čerstvé vody. Důl se nachází v suché horské oblasti, kde je voda vzácnou komoditou.

Panely odolají extrémním podmínkám

Panely jsou speciálně navržené tak, aby vydržely i extrémní podmínky v oblasti. Jsou například schopné odolat větru o rychlosti až 210 kilometrů v hodině.

Pokud se po roce ukáže, že experiment funguje tak, jak se očekávalo, nejenže se solární ostrov rozšíří, ale mohly by se začít instalovat další na jiných odpadních vodních nádržích u dolů. Odborníci odhadují, že v Chile je podobných vodních nádrží zhruba 800.

Los Bronces se nachází ve výšce asi 3500 metrů nad mořem a 65 kilometrů od hlavního města Chile. Loni se v dole vytěžilo 370.000 tun mědi a 2421 tun molybdenu.

Téměř 20 procent energie vyrobené a využité v Chile v současnosti pochází z obnovitelných zdrojů. Ještě v roce 2013 to bylo šest procent.