Harley Quinn, Batman, Spiderman. V oblíbené komiksové hrdiny proměnila své potomky vystudovaná bioložka, fotomodelka a specialistka na PR Eliška Applová z Prahy. Konkrétně v sérii snímků Superbabies, kterou vytvořila pomocí umělé inteligence. Dechberoucí výtvory z programu Midjourney jí zabraly hodně času.

Programy umělé inteligence fascinují Applovou dlouhodobě. „Už dlouho sleduji různé tvůrce, kteří se zabývají generováním obrázků v Midjourney. Uchvátila mě například série fotek ,Jak by vypadal Harry Potter, kdyby ho točili v Indii‘ či ,Porcelánové dekorace ve Star Wars stylu‘. Tehdy vznikl nápad vytvořit vlastní sérii fotek z alternativní reality,“ řekla Applová Deníku.

Batolata známých osobností vytvořená grafikem Benem Morninem za pomoci umělé inteligence.
Grafik využil umělou inteligenci. Podívejte se, jak z celebrit udělal batolata

Jelikož jí baví svět fantasy a sci-fi, pro inspiraci zamířila právě do něj. „Zkusila jsem Mandaloriana a Grogua, ale nějak to nebylo ono. A tak jsem se vrátila ke starému dobrému Batmanovi, což je můj asi nejčastější motiv pro hrátky s Midjourney. Tentokrát jsem se zároveň inspirovala roztomilými tvářičkami vlastních dětí. A tohle spojení fungovalo,“ nastínila vznik série Superbabies.

Hra s umělou inteligencí se ale brzy proměnila v seriózní a náročný projekt. Jak tvůrkyně zmínila, pokyny je potřeba umělé inteligenci zadat velmi přesně. „A to nejen to, co má vytvořit, ale také jak. Já jsem si vybrala zadání pomocí popisu světla (golden hour), typu fotoaparátu a objektivu (Kodak Portra 800, 105 mm f1. 8) a parametrů, jako je poměr stran fotky, kvalita výsledné fotky či míra její stylizace,“ vysvětlila Applová. 

Specialistka na PR Eliška Applová se dlouhodobě zajímá o umělou inteligenci. V programu Midjourney nyní vytvořila sérii snímků Superbabies - spojila v nich dohromady tváře svých dětí a nadšení pro komiksové postavy.Specialistka na PR Eliška Applová se dlouhodobě zajímá o umělou inteligenci. V programu Midjourney nyní vytvořila sérii snímků Superbabies - spojila v nich dohromady tváře svých dětí a nadšení pro komiksové postavy.Zdroj: Eliška Applová

Postupně přešla od Batmana na další komiksové postavy. „U Spiderbaby jsem se docela zapotila. Midjourney vytrvale odmítala vytvořit batole visící ze stropu, sedící uprostřed pavučiny nebo hrající si s pavoukem. Nakonec jsem se musela spokojit se Spiderbaby na střeše mrakodrapu. Harley byla relativně snadná, ačkoliv někdo by měl Midjourney naučit, jaký tvar má baseballová pálka,“ zmínila Applová.

Celebrity se svými dětmi
Jak by vypadaly děti Kate a Lea či Jennifer s Bradem? Grafik jim stvořil rodinu

Nejvíce ji bavilo vytvořit „superdítě“ s podobou Jokera. „Nemohla jsem se ho nabažit. Těch možností! Joker a karty, Joker a panenka…něco mi říká, že se k Jokerovi ještě vrátím,“ uvedla.

Kromě projektu Midjourney, kdy umělá inteligence podle slovního zadání generuje obrázky, je celosvětově velmi populární také projekt ChatGPT, ve kterém lze zase s umělou inteligencí konverzovat.