Podle pravidel, na kterých se shodli zástupci zemí EU a Evropského parlamentu, budou online platformy typu Google nebo Facebook potřebovat licenci na autorsky chráněná díla, která uživatelé nahrají. Směrnice má též zajistit nárok autorů či interpretů na podíl z licencování či převodu jejich práv.

Nadále bude možné šířit chráněná díla za účelem citací, kritiky, karikatury či parodie. Opatření se nemá dotknout nekomerčních internetových encyklopedií, jako je Wikipedie, vyloučeny jsou také otevřené softwarové platformy jako třeba GitHub. 

Obavy o osud internetu

"Prvotně protestujeme proti té směrnici jako celku a bojíme se o osud internetu," řekl Dostál. "Na internetu, kde budou platit tato pravidla, se budou daleko hůře sdílet informace, a to je pro wikipedisty důležité. Neustále se snaží dohledávat různé zdroje, a pokud jich bude méně, tak to bude problém," uvedl.

"Víme, že to je pro čtenáře nepříjemné, ale něco mnohem horšího může být realitou v případě, že uvedená směrnice bude v předložené podobě schválena a začne platit," dodal Dostál.

Evropský parlament bude o reformě autorského práva hlasovat na přelomu března a dubna. Pokud europoslanci směrnici schválí, bude běžet dvouletá lhůta, během které budou členské státy muset přijmout vlastní podrobnou úpravu.

„Jako obvykle jde především o obchodní zájmy a zisk. V současnosti totiž digitální komunikační platformy, mezi nimi Google a Facebook, získávají ohromné příjmy z prodeje cílené reklamy umisťované na internetových stránkách. Důvěryhodný obsah, který je nezbytným předpokladem pro sdílení článku, ale bezplatně přebírají odjinud, sami ho nevytvářejí,“ upozorňuje však šéf Unie vydavatelů ČR Václav Mach.

"Důsledkem toho je, že vzhledem k omezenému celkovému objemu reklamních prostředků na trhu, strhávají digitální platformy na sebe ohromný podíl těchto reklamních výnosů a další prostředky se pak již nedostávají k vydavatelům, novinářům a těm, kdo obsah tvoří," dodává Mach.