Byl to mezník v dějinách objevování vesmíru. A zároveň se během této expedice kosmické agentury NASA zjistila řada ohromně zajímavých věcí. Například že má Pluto modrou atmosféru. Vědci byli také dlouhá léta přesvědčeni o tom, že Pluto je vychladlá, mrtvá planeta, kde se nic neděje.

Pluto, oficiální označení (134340) Pluto, je největší a po Eris druhou nejhmotnější známou trpasličí planetou sluneční soustavy. Zároveň se jedná o deváté největší a desáté nejhmotnější známé těleso, které obíhá přímo okolo Slunce. Roku 1930 ho objevil americký astronom Clyde Tombaugh. Toto kosmické těleso astronomové původně řadili mezi planety, ovšem po změně definice pojmu „planeta“, ke kterému došlo během 26. valného shromáždění Mezinárodní astronomické unie v Praze v roce 2006, byl zařazen mezi trpasličí planety a plutoidy. Zdroj:wikipedia.org

Mimozemšťané a létající talíře - Ilustrační foto
Máme se ozvat mimozemšťanům?

Jenže sonda objevila na jejím povrchu vulkány, které chrlí led. A samozřejmě si planetu mnohokrát pěkně zblízka a důkladně vyfotografovala. Konkrétně tuto fotku vědci pojmenovali Psychedelické Pluto, a to podle takzvaného psychedelického umění, jehož obrazy jsou plné zářivých, divokých a snových barev.

Vědci totiž tento snímek schválně vylepšili divokými barvami, které sice na Plutu ve skutečnosti nejsou, ale díky nim můžeme dobře vidět jemné rozdíly mezi různými oblastmi na povrchu planety.

Digitální planetarium v Českých Budějovicích.
Jak pozorovat na jaře noční oblohu?