Celá akce začala již v úterý, přičemž jejím smyslem je přeletět s tornady semknutými ve formaci nad většinou vojenských leteckých základen a dalších ikonických míst nacházejících se na území Velké Británie, kde je budou moci spatřit i místní obyvatelé.

„Být součástí národní události, která umožňuje veřejnosti rozloučit se s tímto brilantním letadlem, které bylo základním kamenem našich operací po tolik let, je velké privilegium, protože to bude znamenat, že od konce příštího měsíce tornado už nikdy znovu létat nebude,“ sdělil své pocity velitel slavnostní letky James Heeps.

Boj proti Husajnovi

Během doby, kdy byly zařazeny ve výzbroji RAF, se tyto stroje ve svých nejrůznějších specifikacích dočkaly nasazení hned v několika významných konfliktech posledních dekád. Jednalo se například o boje v rámci první i druhé války v Perském zálivu, Kosovu, Afghánistánu či nedávné bombardování pozic teroristů z takzvaného islámského států v Iráku či Sýrii.

„Národní odpověď na rozlučkovou kampaň s tornady a ohlasy, které jsme obdrželi, když jsme se v tomto měsíci vrátili z operací, ukazuje, jak moc speciální místo má toto letadlo v srdcích (britského) národa,“ doplnil další z pilotů účastnících se série slavnostních přeletů Matt Bressani.

Mezinárodní spolupráce

Stroje typu Tornado byly vyvinuty konsorciem Panavia, jehož součástí byl německý Messerschmitt-Bölkow-Blohm, britské BAC a italský Fiat Aviazione, v sedmdesátých letech minulého století. Jedná se o dvoumotorový víceúčelový stíhací letoun s měnitelnou geometrií křídel, který je schopen dosáhnout rychlosti až 2,2 M, tedy více než dvojnásobku rychlosti zvuku.

Jeho místo v řadách RAF zaplní modernizované stroje Eurofighter Typhoon a supermoderní Lockheed Martin F-35 Lightning II používající technologii stealth.

Kromě Velké Británie používají v dnešní době legendární tornada ještě německé Luftwaffe, italská Aeronautica Militare a saudskoarabské královské letectvo.