Nová trojice doplní posádku orbitálního komplexu na obvyklých šest členů. Připojí se k nynějšímu ruskému veliteli stanice Alexeji Ovčininovi a americkým astronautům Nicku Hagueovi a Christině Kochové, kteří na oběžné dráze pracují od března. Koncem června se na Zemi vrátili Rus Oleg Kononěnko, Američanka Anne McClainová a Kanaďan David Saint-Jacques.

Posádka Apolla 11 v roce 1969. Zleva: Neil Armstrong, Michael Collins, Edwin Aldrin.
Člověk zanechal stopu na Měsíci před 50 lety. Co tehdy skutečně Armstrong řekl?

Agentura Roskosmos oznámila, že kosmická loď se podle plánu úspěšně oddělila od třetího stupně rakety Sojuz, byla vyvedena na oběžnou dráhu a zahájila samostatný let k ISS.

Podle Roskosmosu je plánovaná délka pobytu Skvorcova, Parmitana a Morgana na ISS 201 dní. Do útrob Mezinárodní vesmírné stanice mají ze své lodě přejít přibližně dvě hodiny po přistání, což už bude zhruba dvě hodiny po půlnoci SELČ.

"Výlet" do otevřeného kosmu

Novou posádku čeká v listopadu "výlet" do otevřeného kosmu a široký rejstřík vědeckých experimentů, jejichž počet se blíží 150, uvedla agentura Interfax. Pozornost vyvolává i srpnový přílet obvykle pilotované dopravní lodi Sojuz, která ale dorazí k ISS bez lidské posádky.

Místo ní má být na palubě ruský humanoidní robot zvaný Fedor. Jeho jméno není podle ruských médií obdobou jména Fjodor, ale anglickou zkratkou názvu Final Experimental Demonstration Object Research. Údajně umí i střílet.

O úkolech robota na palubě ISS není mnoho informací. Ruská média dnes uvedla, že kosmonauti Skvorcov a Ovčinin "prozkoumají možnosti využití dálkově ovládaného antropomorfního robota v budoucích pilotovaných dopravních lodích nového pokolení".

Skafandr Neila Armstronga - Muzeum letectví a vesmíru ve Washingtonu dnes znovu vystavilo skafandr, ve kterém jako první člověk Neil Armstrong chodil po Měsíci
Obrovský skok pro lidstvo. Američané slaví 50. výročí startu Apolla 11