Uživatelé Facebooku, kteří budou takový obsah vyhledávat, budou přesměrováni na charitu bojující s krajně pravicovým extremismem.

Firma na svém oficiálním blogu uvedla, že byť její firemní politika už dlouho zakazuje nenávistné projevy vůči lidem založené na znacích, jako jsou rasa, etnická příslušnost nebo náboženství (včetně projevů bílé nadřazenosti), vyjadřování bílého nacionalismu a bílého separatismu považovala za přijatelné. Důvodem podle ní bylo, že tyto pojmy chápala v širším kontextu.

„Během posledních tří měsíců nám však naše konzultace s příslušníky občanské společnosti a s akademiky, kteří jsou mezinárodními odborníky na rasové vztahy, potvrdily, že bílý nacionalismus a bílý separatismus nelze od vyjadřování bílé nadřazenosti a od organizovaných nenávistných skupin smysluplně oddělit,“ oznámil nyní Facebook. Překryvy mezi bílým nacionalismem a bílým separatismem a projevy bílé nadřazenosti prý navíc odhalilo i jeho vlastní přezkoumání nenávistných osob a organizací.

„Ačkoli tedy lidé budou moci nadále vyjadřovat hrdost na své etnické dědictví, nebudeme tolerovat ani chválu, ani podporu bílého nacionalismu a bílého separatismu,“ dodala firma. Současně se zavázala, že zlepší schopnost rozeznávat příspěvky teroristických skupin.

Sociální sítě nesou zodpovědnost

Sociální sítě se ocitly pod zvýšeným politickým tlakem po útoku na dvě mešity na Novém Zélandu. Několik světových vůdců je po této události vyzvalo, aby převzaly větší zodpovědnost za extremistické příspěvky, které se na nich objeví.

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová to komentovala tak, že sociální sítě jsou „vydavatelem, nikoli pošťákem“, a nesou tedy zodpovědnost za to, jaký materiál sdílejí.

Facebook už dříve připustil, že než smazal původní video se záznamem útoku, který stál 50 lidských životů, dosáhlo více než 4000 zhlédnutí. Uvedl také, že během 24 hodin zablokoval 1,2 milionu kopií tohoto videa při jejich nahrávání a dalších 300 tisíc už nahraných kopií vymazal.

Sdílení videa se snaží omezit i ostatní sociální giganti. Například Reddit poté, co se objevilo na diskusním fóru „watchpeopledie“, umístěném na jeho stránkách, toto fórum zakázal.