Kdo někdy jel autem či vlakem z centra italského Říma na letiště Fiumicino, dobře ví, že cesta zabere tři čtvrtě hodinu i víc. Už za tři roky by to ale mělo jít o poznání rychleji – navíc s krásným výhledem a vědomím, že nebyly vyprodukovány žádné emise. V roce 2024 totiž římské letiště plánuje lidem nabídnout cestu létajícími taxíky.

Stroje vzhledem připomínají křížence helikoptéry a dronu létají na dobíjecí baterie. „Německý startup Volocopter, který létající taxíky vyrábí, doufá, že se letiště Fiumicino stane prvním, kde se dvoumístné stroje uplatní,“ zmiňuje CNN.

Elektroauto Tesla Model 3.
Elektroauta Tesla zdražila o tisíce dolarů. Přesto jsou až do června vyprodaná

Cesta strojem jako ze sci-fi má zpočátku vyjít na 150 eur (zhruba 3786 korun), postupně by ale měla klesat. „Cesta bude velmi rychlá a tichá, a vyprodukované emise se budou rovnat nule,“ nastínil ředitel společnosti Aeroporti di Roma Marco Troncone.

Z římského centra, kde lidé najdou přistávací plochy u klíčových stanic metra, například u vlakového nádraží Termini, směrem k letišti bude let trvat zhruba čtvrt hodiny až dvacet minut.

Vzlétají i přistávají vertikálně 

Stroje vzlétají i přistávají vertikálně. Itálie a římské letiště totiž není pro výrobce létajících taxíků jediným želízkem v ohni. Kromě Říma by se v roce 2024 mohly objevit v Paříži či Berlíně a jedná se i o asijském trhu.

Paradox pandemie. Prázdné silnice jsou nebezpečnější
Paradox pandemie. Prázdné silnice jsou nebezpečnější, zjistili vědci

Minulý týden se veřejný testovací let odehrál i v Jižní Koreji. „Stroj uletěl vzdálenost přibližně tři kilometry, přičemž dosáhl rychlosti 45 kilometrů v hodině," uvedli zástupci společnosti Volocopter v tiskové zprávě.

Technologicky už jsou létající taxíky v podstatě připraveny, německá start-upová společnost však musí získat povolení pro komerční lety.