Podivná struktura z tmavého kovu je vysoká necelé čtyři metry (tři metry a 96 centimetrů) a pokrytá něčím, co vypadá jako řada načmáraných kruhů. Podle webu HuffPost připomíná trochu zbytky petrodavské dácké pevnosti, o níž se předpokládá, že byla ve druhém století zničena Římany.

Záhadný lesklý kvádr, který byl spatřený v odlehlé poušti na jihovýchodě Utahu před dvěma týdny, je pryč
Záhada kovového kvádru ve skalách v Utahu: Podivný objekt někdo odstranil

"Podivný vzhled monolitu jsme začali zkoumat. Stojí na soukromém pozemku, ale stále nevíme, kdo monolit vlastní," uvedla v pondělí pro titul Euro Weekly městská úřednice Rocsana Josanuová z oddělení kulturního dědictví města Piatra Neamţ. Monolit se podle ní nachází v chráněné oblasti archeologického naleziště, takže ten, kdo ho nainstaloval, měl předem požádat její instituci o povolení, které by muselo schválit také rumunské ministerstvo kultury. To se však podle všeho nestalo.

Zdroj: Youtube

Kde se monolit vzal?

Podobná situce nastala i u "sesterského" monolitu v Utahu, který se bez jakéhokoli povolení objevil uprostřed utažské pouště coby "nelegálně instalovaná stavba", a stejně záhadně zase zmizel. Úřad pro správu utažské půdy ho podle svého vyjádření neodstraňoval, dostal prý jen "důvěryhodnou zprávu", že kdosi neznámý stavbu, označovanou jako monolit, z veřejných pozemků odstranil. Případným porušením zákona při jeho instalaci se nyní zbývá úřad místního šerifa.

Oba objekty, jak utažský, tak rumunský, se podobaly tajemnému monolitu z klasického sci-fi filmu Stanleyho Kubricka "2001: Vesmírná odysea" z roku 1968, kde tento zvláštní útvar hraje důležitou roli v pozvedání lidstva na vyšší úroveň.

Záhadný kovový monolit v horách v Utahu.
Vesmírná odysea: 2020. Posádka helikoptéry objevila v horách záhadný monolit

Okamžitě se tak vyrojily spekulace, zčásti míněné žertem, že jde o dílo mimozemských civilizací. Jiní lidé zase považují monolity za umělecká díla sochaře Johna McCrackena, který zemřel v roce 2011.

A aby všech záhad nebylo málo, jeden rumunský časopis včera oznámil, že zmizela i rumunská skulptura, zatím to ale nebylo s jistotou potvrzeno. Milovníci tajemna však mají v každém případě nad čím bádat.