„Ano, od generálního ředitele Dmitrije Rogozina jsme dostali nařízení zahájit sledování kamerami. Nejprve ale musíme zpracovat technické zadání, připravit celý projekt a vyškolit kosmonauta, který to bude mít na starosti,“ citovala agentura TASS mluvčího Roskosmosu Vladimira Ustimenka.

Potřebná technika bude do vesmíru dopravena později, informovala agentura TASS. O přesném umístění videokamer by mělo podle Ustimenka rozhodnout vedení ruského výrobního závodu kosmické techniky Eněrgija.

Malý otvor v plášti Sojuzu

Rozmístění sledovacích kamer je reakcí na vážný incident, k němuž došlo loni v srpnu, kdy v Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) prudce poklesl tlak. Příčinou byl malý otvor v plášti lodi Sojuz MS-09, která byla v té dob připojena k ISS.

Podle prvotních zpráv měl otvor v plášti lodě způsobit náraz mikrometeoritu. Později média informovala i o údajném ruském pracovníkovi, který díru do pláště omylem vyvrtal již při výrobě. Žádnou z těchto verzí se však dosud nepodařilo potvrdit.

Otvor, kterým unikal vzduch, se podařilo utěsnit a loď se 20. prosince bez problémů vrátila na Zemi. A to i s tříčlennou posádkou, kterou tvořili Rus Sergej Prokopjev, Němec Alexander Gerst a Američanka Serena Auňonová Chancellorová.

Šéf ruské kosmické agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin však následně Američany obvinil z úmyslné sabotáže provedené ve vesmíru.