Pokles tlaku kvůli úniku vzduchu zaznamenala posádka poprvé v noci na 30. srpna. Později se podařilo zjistit, že na vině byla zhruba dvoumilimetrová trhlina ve stěně rakety Sojuz, která tou dobou kotvila u vesmírné stanice. Ruští kosmonauti díru utěsnili několika vrstvami epoxidované pryskyřice a obnovili tlak na vesmírné stanici.

Předtím ale provedli průzkum pomocí endoskopu s mikrokamerou. „Během analýzy záběrů jsme objevili stopy vrtání na štítu, který loď chrání před zásahy meteoritů,“ řekl agentuře TASS blíže neupřesněný zdroj z ruské vesmírné agentury.

Kde došlo k poškození?

Tato část je přitom instalována těsně předtím, než dojde k finální konstrukci plavidla. „Když Sojuz MS-09 dorazil do dílny k dokončení, byly části lodi detailně nafoceny. Žádné díry ani stopy po vrtání se nenašly. Raketa tak musela být navrtána až poté, co byla dokončena,“ uvedl zdroj.

Vesmírná loď tak mohla být poškozena během poslední fáze prací, nebo v průběhu devadesátidenního období, kdy čekala na start. Podle zdroje agentury TASS je velice nepravděpodobné, že by k poškození došlo během přepravy na kosmodrom Bajkonur v Kazachstánu.

Vyšetřování případu se ujala komise složená ze specialistů ruské vesmírné agentury Roskosmos, společnosti Energia Rocket and Space Corporation a ruského výzkumného institutu TsNIIMash. Tým odborníků předal závěry vyšetřování během minulho týdne. Podle ředitele Roskosmosu Dmitrije Rogozina budou nyní experti zkoumat dodané materiály „tak dlouho, jak to bude nutné“.

Během středečního rozhovoru s šéfem amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) Jimem Bridenstinem uvedl, že je nutná úzká spolupráce mezi oběma stranami, aby bylo možné jednoznačně identifikovat a eliminovat příčiny události.

Verzí bylo několik

Podle prvnotních spekulací mohl trhlinu v trupu způsobit dopad mikrometeoritu nebo vesmírného smetí. Ruská tisková agentura RIA Novosti však vzápětí oznámila, že ke ztrátě tlaku na lodi mohlo dojít kvůli vadě způsobené už v ruském výrobním závodu. Díru mohl omylem vyvrtat některý ze zaměstnanců a následně ji utěsnit speciálním lepidlem, takže se při závěrečné kontrole na nic nepřišlo. Lepidlo se pak ve vesmírném prostoru uvolňovalo a otvor se znovu odhalil.

Ani tuto verzi však následné vyšetřování nepotvrdilo. Ruský deník Kommersant později informoval, že hlavní vyšetřovací verzí je úmyslné poškození rakety americkými kosmonauty. Sabotáž lodi měla zapříčinit nutnost návratu kosmické lodi na Zemi.

Mělo se tak stát kvůli onemocnění jednoho z členů posádky. Pokud by totiž posádka musela ISS opustit z důvodu nemoci, nikoli kvůli technické poruše, museli by Američané novou kosmickou loď zaplatit. Samo vedení Roskosmosu odmítlo informace o údajné vině americké posádky komentovat. Rogozin pouze potvrdil, že díru skutečně někdo vyvrtal. Zda se tak stalo na oběžné dráze, nebo na Zemi, však zatím není jasné.

V úterý novinářům řekl, že výsledky vyšetřování zatím nenabízí jednoznačné řešení. „Situace je mnohem složitější, než jsme si dříve mysleli," uvedl s tím, že více informací podá, až bude šetření u konce. Připustil však, že ruští vyšetřovatelé věnují pozornost i verzi o poškození lodi ve vesmíru.